Artykuł sponsorowany Błędy w instalacji centralnego ogrzewania

Błędy w instalacji centralnego ogrzewania

Zgłębianie wiedzy na temat wyboru i instalacji centralnego ogrzewania nie sprawi, że można uważać się za eksperta i samemu zabrać się do pracy. Zdobyta wiedza pozwoli jednak na podjęcie świadomej decyzji przy wyborze instalacji oraz na zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy. 

Przede wszystkim fachowość

Gdy mamy gotowy projekt, pojawia się pokusa samodzielnego wykonania instalacji. Zastanawiamy się, czy bylibyśmy w stanie zrobić instalację centralnego ogrzewania samemu? Pewnie tak, ale przed podjęciem decyzji należy dokładnie zastanowić się nad możliwością zatrudnienia fachowców. Błędy powstałe podczas nieprawidłowego wykonania instalacji znacznie przewyższą koszty związane z zatrudnieniem profesjonalnej ekipy.

Najczęstsze błędy w wykonaniu instalacji

Podjęcie decyzji o samodzielnym wykonaniu instalacji wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nieznajomość zasad doboru urządzeń może źle wpłynąć na działanie całego systemu. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych szczegółów. W pierwszej kolejności na projekt. Jego brak może wpłynąć na jakość działania instalacji oraz na koszty jej wykonania i eksploatacji. Powszechną praktyką jest kupowanie przewymiarowanych kotłów i kominków. Przekłada się to na duży spadek sprawności i większą emisję zanieczyszczeń. Może również dojść do przegrzewania pomieszczeń, a to ma fatalny wpływ na zdrowie mieszkańców. Nie tylko przewymiarowanie kotła może wpłynąć na działanie instalacji. Zakup kotła uciążliwego w obsłudze, nawet dobrego technicznie i z niskimi kosztami ogrzewania jest na dłuższą metę nie do zniesienia. Konieczność uzupełniania paliwa co kilka godzin niweczy radość z posiadania nowoczesnej instalacji. Kolejnym problemem jest brak regulacji przepływu wody. W dobrze wykonanej instalacji, każdy grzejnik powinien otrzymywać w określonym czasie odpowiednią ilość wody i osiągać zaplanowaną temperaturę. Wymaga to zrównoważenia przepływów. Bardzo duże zdławienie strumienia wody może uniemożliwić korzystanie z głowicy termostatycznej, a także być źródłem uciążliwego hałasu. Przyczyną złej pracy kotła może być zbyt słaby ciąg kominowy. Przed zakupem kotła, mistrz kominiarski powinien sprawdzić parametry komina, wymagany ciąg kominowy jest zawsze określony w dokumentacji technicznej kotła.

Próba szczelności

Przed wylaniem jastrychu instalację należy napełnić wodą, a następnie sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie. Może to świadczyć o nieszczelności instalacji, którą trudno będzie zlokalizować i usunąć po zalaniu betonem.

 Szumy w instalacji, przeciekanie i korozja to tylko kilka skutków błędnego montażu centralnego ogrzewania. A wszystkie złe decyzje odbijają się na wydajności instalacji i portfelach właścicieli.  Dlatego pomoc fachowców może się okazać nie tylko nieoceniona, ale również pozwoli uniknąć nieplanowanych wydatków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas