Materiał Partnera Jakie są zalety malowania proszkowego?

Jakie są zalety malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe jest najlepszym sposobem na pokrycie wybranym barwnikiem metalowych elementów. Choć koszt takiej usługi jest większy niż w przypadku malowania na mokro, ilość zalet opisywanej technologii decyduje o jej niegasnącej popularności. Jakie korzyści wynikają z zastosowania tej metody? Sprawdziliśmy!

Trwałość

Każdy, kto choć raz malował konstrukcję metalową zwykłą farbą, dobrze wie, że nie jest to szczególnie trwałe rozwiązanie. Po jakimś czasie pigment zaczyna odwarstwiać się od metalu, tworząc nieestetyczne plamy. Czegoś takiego nie doświadczymy, jeśli zdecydujemy się na malowanie proszkowe. Technologia ta zakłada rozprowadzenie barwnika na sucho, dzięki czemu idealnie przylega on do metalowej powierzchni. Dzieje się tak, ponieważ cząsteczki farby ulegają elektryzacji i tworzą jednolitą i równomierną powłokę na metalowej konstrukcji.

Powłoka ta wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jest też gładka i pozbawiona wszelkich niedoskonałości. Jak podkreśla specjalista z firmy Mtech – malowanie proszkowe doskonale zabezpiecza metal przed korozją. Ponadto już za pierwszym razem udaje się uzyskać satysfakcjonujący efekt zabiegu, nie ma więc konieczności powtórnego malowania czy nakładania farby na detale.

Niebywała estetyka i ekologia

Odpowiednie nałożenie farby proszkowej na metalową konstrukcję skutecznie maskuje niedociągnięcia obróbki mechanicznej. Powierzchnia metalowych elementów jest równa, pozbawiona spękań i zacieków. Sam kolor prezentuje się atrakcyjnie, zachwycając intensywnością. Ważne jest też to, że barwnik nie płowieje z czasem, nie łuszczy się i nie odpada. Powłoka lakiernicza natomiast zachowuje swój blask przez długie lata.

Warto też podkreślić, że malowanie proszkowe jest korzystne dla środowiska naturalnego. W czasie zabiegu nie używa się rozpuszczalników ani żadnych substancji chemicznych. Zaawansowany sprzęt pozwala na niemalże całościowe wykorzystanie materiału malarskiego. Niezużytą farbę można odzyskać i zużyć w późniejszym okresie. Barwniki proszkowe są również bezpieczne dla ludzi. Posiadają specjalne atesty, które potwierdzają możliwość kontaktu takiej farby z wodą pitną lub żywnością.

Jakie konstrukcje można malować proszkowo?

Malowanie proszkowe wykorzystywane jest do barwienia stali, aluminium, żeliwa i mosiądzu. Rezultat pracy w dużej mierze zależy od odpowiedniego oczyszczenia metalu oraz przygotowania go do barwienia. W ten sposób nadaje się kolor balustradom, bramom, poręczom, felgom samochodowym i wielu innym elementom metalowym.

Opracowanie:

Mtech Marek Ciemięga

Grochowe 113A

  • tel. 576 280 272

Podziel się