Materiał Partnera Jakie są zalety horyzontalnych przewiertów sterowanych?

Jakie są zalety horyzontalnych przewiertów sterowanych?

Konieczność umieszczenia m.in. przewodów różnych instalacji pod ziemią może być z wielu względów problematyczny. Staje się on niełatwy na terenach silnie zurbanizowanych, gdzie wykonanie wykopu wiąże się np. z uszkodzeniem drogi. W takiej sytuacji znacznie lepszym wyborem są horyzontalne przewierty sterowane. Na czym polega ta metoda i jakie są jej najważniejsze zalety?

W jaki sposób wykonuje się horyzontalne przewierty sterowane?

Jak sama nazwa wskazuje, horyzontalne przewierty realizuje się w kierunku poziomym. W tym celu wykorzystuje się specjalną głowicę sterowaną. Po odpowiednim zaprogramowaniu sprzęt dokonuje wiercenia pod ziemią, nie naruszając jednocześnie struktury elementów architektury zewnętrznej znajdującej się nad tworzonym przewiertem. Dzięki zastosowaniu tzw. płuczki, powstały w trakcie prac urobek jest efektywnie usuwana z powstałego otworu. Czy jednak horyzontalne przewierty sterowane są odpowiednio dokładne?

Precyzję w tym wypadku zapewnia nowoczesna technologia bezprzewodowa, która pozwala na kontrolowanie na bieżąco działania wspomnianej głowicy. W ten sposób specjaliści zajmujący się realizacją takich przewiertów sprawdzają też zgodność ich parametrów z założeniami projektowymi. Jak się więc okazuje, horyzontalne przewierty sterowane są w pełni bezpiecznym oraz niezwykle precyzyjnym rozwiązaniem, które pozwala na umieszczenie przewodów pod ziemią. Jakie są jeszcze zalety tego typu przewiertów?

Oszczędności związane z realizacją horyzontalnych przewiertów sterowanych

Opisywana metoda tworzenia podziemnych tuneli jest zatem dokładna i efektywna. Najważniejszą jej zaletą są jednak spore oszczędności – zarówno czasu, jak i pieniędzy. W przypadku wykonania tradycyjnych wykopów, teren zurbanizowane są bardzo często niszczone, co wymaga ich odtworzenia i naprawy. Jest to proces czasochłonny, dodatkowo niezwykle kosztowny dla inwestora. Zastosowanie horyzontalnych przewiertów sterowanych eliminuje tego typu problemy.

Ważne jest, by przewierty zostały wykonane w sposób prawidłowy. Gwarantuje to firma Abis s.c., która realizuje takie działania metodą sterowaną. Nowoczesne rozwiązanie pozwala w krótkim czasie wykonać przewiert nawet w bardzo trudnych warunkach, a następnie umieścić w nim przewody instalacji. Dodatkowym atutem jest też stabilność powstałych tuneli. Są one bezpieczne i nie zapadają się, co w dużej mierze uzależnione jest od zastosowania wspomnianej wcześniej płuczki. Wszystko to sprawia, że warto stawiać na horyzontalne przewierty sterowane będące podstawowym elementem technologii bezwykopowych.

Podziel się