Materiał Partnera Na co zwracać uwagę podczas wykonywania prac ziemnych

Na co zwracać uwagę podczas wykonywania prac ziemnych

Żadna budowa domu czy inna inwestycja budowlana nie mogą odbyć się bez prac ziemnych. Obejmują one swoim zakresem przygotowanie terenu pod dalsze prace, co w większości przypadków oznacza wykonanie wykopów. Jakość wykopów decyduje o trwałości i wytrzymałości stawianych na danym terenie obiektów. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących tego, na co zwrócić uwagę na tym początkowym etapie inwestycji.

Metody i rodzaje wykopów

Na początku musimy ustalić, co rozumiemy przez pojęcie wykopów. Według przepisów prawa budowlanego wykop to konstrukcja budowlana w formie przestrzeni, której kształt jest nadawany poprzez usunięcie gruntu. Wyróżniamy dwie metody, które możemy wykorzystać w pracach ziemnych zmierzających do powstania wykopu. Pierwszą jest metoda czołowa, skuteczna przy wykopach o dużych głębokościach, ale małych szerokościach. Druga to metoda warstwowa, zwana również podłużną. Sprawdza się przy wykopach o dużych szerokościach – tu zastosowanie znajdują nie tylko koparki, ale również spycharki i zgniatarki.

Wykopy możemy podzielić też na rodzaje ze względu na ich wielkość. W tym przypadku mówić możemy o wykopach szerokoprzestrzennych, wąskoprzestrzennych oraz  jamistych. Szerokość i długość wykopów szerokoprzestrzennych będzie większa niż ich głębokość, przy czym szerokość wynosi minimum 1,5 metra. Wykopy wąskoprzestrzenne mają szerokość mniejszą niż 1,5 metra, a długość i głębokość dowolną. W przypadku wykopów jamistych natomiast zarówno długość, jak i szerokość będzie mniejsza niż 1,5 metra.

Jak dobrze wykonać wykopy fundamentowe?

Najczęściej spotykanym rodzajem wykopów budowlanych są wykopy fundamentowe. Stanowią one podstawę każdego budynku i tym samym decydują o jego trwałości. Muszą być zatem solidne i wytrzymałe, a to zapewnią poprawnie zrobione wykopy.

Ich wykonanie powinniśmy zlecić firmie działającej w branży budowlanej. Najlepiej, jeśli jest to firma specjalizująca się w pracach ziemnych. Kirma to firma zlokalizowana w Bielsku-Białej, która prowadzi usługi koparką i minikoparką, a ponadto też zajmuje się wynajmem sprzętu budowlanego.

Nawet jeśli wykopy fundamentowe zlecimy fachowcom, powinniśmy wiedzieć, jak te prace powinny przebiegać poprawnie. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na położenie budynku względem przyległego terenu oraz na poziom posadowienia. Zasada jest prosta, im lepsze warunki, tym mniejszy wykop będzie potrzebny.

Pierwszym krokiem będzie zdjęcie warstwy roślinnej z terenu, na którym stanie dom. Roboty ziemne prowadzone są po ogrodzeniu działki i wytyczeniu na niej obrysu domu. Ich zakres zależy od rodzaju fundamentów – pod ławy wykonuje się wąskie wykopy, natomiast pod płyty należy wybrać grunt na głębokość około 0,4 metra. Pamiętajmy, że etapie budowania fundamentów wykonane powinny być instalacje kanalizacyjne i przyłącza wodne prowadzone pod podłogą parteru przez ściany fundamentowe.

Podziel się