Materiał Partnera Jakie są rodzaje styropianu?

Jakie są rodzaje styropianu?

Bez wątpienia styropian, obok wełny mineralnej, to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do ociepleń domów i innych obiektów budowlanych. Wpływ na to z pewnością mają jego dobre parametry izolacyjne. Sprzedawcy materiałów budowlanych oferują rozmaite rodzaje styropianów, które charakteryzują się różnymi cechami. Jakie są najpopularniejsze styropiany oraz czym się cechują?

Charakterystyka i zastosowanie styropianu klasycznego i grafitowego

Najbardziej znanym rodzajem styropianu jest styropian klasyczny, nazywany inaczej białym. Wykorzystuje się go m.in. do ocieplania ścian zewnętrznych, izolacji podłóg i stropów, a także wewnętrznych ścian działowych. Poza tym tego materiału używa się jako wypełnienia przestrzeni między krokwiami. Biały styropian najczęściej spotykany jest w postaci płyt o rozmaitych wymiarach.

Wpływ na popularność klasycznego styropianu z pewnością ma to, że stanowi on gwarancję otrzymania optymalnych warunków ocieplenia ścian, przy jednocześnie niedużych kosztach. Oprócz tego dobrze pasuje do innych materiałów budowlanych.

Innym popularnym rodzajem styropianu jest styropian szary, nazywany również grafitowym. Ten rodzaj znajdziemy w ofercie firmy Builder. Obecnie można go kupić także w innych kolorach, od srebrnego do prawie czarnego. W porównaniu do klasycznego styropianu, grafitowy jest nawet do 30% bardziej cieplejszy. Standardowe szare styropiany mają grubość 10 mm. To daje możliwość ocieplania ścian w miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe jest użycie białego styropianu, ze względu na jego grubość. Wykorzystanie styropianu grafitowego pozwala uzyskać dobry komfort cieplny wewnątrz obiektu.

Inwestując w szary styropian musimy liczyć się z większym nakładem finansowym, jednakże w zamian otrzymamy lepsze parametry cieplne. Wynika to z niższego współczynnika przewodzenia ciepła. To oznacza, że izolacja cieplna wykonana z tego materiału może być cieńsza. Należy jednak mieć na uwadze, że trudniej go zamocować, a do tego do jego montażu potrzebny jest specjalny klej. Oprócz tego grafitowy styropian charakteryzuje się mniejszą odpornością na zmianę temperatur.

Styropian niebieski i „dalmatyńczyk”

Nieco rzadziej spotykanym rodzajem styropianu jest styropian niebieski. Ten materiał budowlany to specjalne płyty, które charakteryzują się obniżoną chłonnością wody. W związku z tą cechą najczęściej stosuje się go do docieplania fundamentów.

Wśród styropianów możemy jeszcze wyróżnić styropian „dalmatyńczyk”. To nic innego niż płyty styropianowe z „kropkami” z grafitowego styropianu. To sprawia, że ma on lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Ten rodzaj styropianu używany jest do tworzenia termoizolacji ścian i fasad. Producenci materiałów budowlanych oferują płyty styropianowe z płaskimi lub frezowanymi bokami, dzięki czemu łatwiej je układać na zakładkę.

Na rynku jest wiele rodzajów styropianu, które charakteryzują się rozmaitymi parametrami. Niektóre z nich przeznaczone są do ocieplania specjalnych elementów. To na jaki styropian się zdecydujemy zależy głównie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać oraz jakie są nasze zdolności finansowe.

Opracowanie:

Podziel się