Materiał Partnera Jak dobierać listwy przypodłogowe?

Jak dobierać listwy przypodłogowe?

Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe nie tylko ozdabiają pomieszczenie, ale pełnią o wiele więcej równie ważnych funkcji. Chronią nasze ściany przed zabrudzeniami, uszkodzeniami czy optycznie powiększają przestrzeń. Ich kolor oraz wielkość może diametralnie zmienić wygląd pomieszczenia. Jak dopasować je do specyfiki wnętrza i wystroju? Wyjaśniamy  w artykule. 

Jest bardzo dużo metod doboru listew podłogowych. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich musimy odpowiedzieć sobie pytanie, na jakim efekcie najbardziej nam zależy? Czy jest to subtelne wykończenie wnętrza lub wizualne poszerzenie przestrzeni, a może odważne podkreślenie kontrastu? Każda z tych metod będzie wymagała bowiem innego rozwiązania.

Listwy przypodłogowe – delikatny wystrój

Jeżeli głównym rezultatem, który pragniemy uzyskać jest łagodne zwieńczenie całości wystroju, warto zdecydować się na listwy w kolorze podłogi. Stanowią one dopełnienie kompozycji i subtelnie maskują szczeliny dyletacyjne (powstałe na skutek łączenia podłogi i ściany). To rozwiązanie niezwykle bezpieczne i cieszące się dużą popularnością.

W przypadku, gdy podłoga wykonana jest z rzadszego rodzaju drewna, odnalezienie identycznej  listwy może być niemożliwe. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się te o zbliżonej kolorystyce, ale np. odcień ciemniejsze bądź jaśniejsze, w zależności od osobistych preferencji. Próba dopasowania podobnego tonu czasami może sprawić, że listwa podłogowa będzie wyglądała na nie w pełni dopasowaną. Natomiast bardzo delikatna różnica wywoła efekt w całości zamierzony – doradza ekspert z HOTON DESIGN, firmy z Bydgoszczy zajmującej się ekskluzywnymi wykończeniami wnętrz.

Pomieszczenia, w których przeważają jasne, pastelowe lub kawowe barwy prezentują się niezwykle dobrze także przy listwach białych.  Nie są one wtedy zbyt kontrastujące, zachowują bowiem  umiar, ale jednocześnie wyraźnie oddzielają podłogę od ściany. To także idealne rozwiązanie, jeśli posiadamy podłogi winylowe.

Nowoczesny i innowacyjny wygląd

Chcąc odświeżyć wnętrze swojego domu czy mieszkania, czasami wystarczy zmienić zaledwie detal. Dobór listew podłogowych pod kolor mebli lub drzwi pozwala osiągnąć nowatorski i niezwykle interesujący efekt. Nie jest to wówczas zupełnie odmienny element wnętrza. Wyróżnia się jednak na tle ściany i podłogi, jednocześnie wpasowując się w wystrój pokoju.

Będąc zwolennikami innowacyjnych i śmielszych rozwiązań możemy zdecydować się na listwy w kolorze ścian. Tego typu działanie doskonale nadaje się do pomieszczeń dużych i przestrzennych oraz tych o bardziej artystycznym wystroju. Również, jeżeli przeważają w nich kolory odważne, jaskrawe, rezultat może być niezwykle satysfakcjonujący.

Kontrast – rozwiązanie ponadczasowe

Listwy kontrastujące z podłogą oraz ścianą to sprawdzone i ponadczasowe rozwiązanie. Biały kolor jest uniwersalny i z pewnością doda naszemu wnętrzu estetyki. Pasuje zarówno do wnętrz jasnych, zachowując ich delikatność, jak i do tych ciemniejszych o śmielszych barwach. W tym przypadku przełamie koloryt pomieszczenia oddzielając wyraziście poszczególne elementy wystroju. Efektywnie prezentują się także gdy posiadamy drzwi szklane.

Co jeszcze należy wiedzieć o listwach przypodłogowych?

Funkcja dekoracyjna listw podłogowych to jedna z ich zalet. Nie powinniśmy jednak zapominać o ich ważnym przeznaczeniu jakim jest ochrona ścian. Są zabezpieczeniem przed licznymi ubrudzeniami i uszkodzeniami. Wysokość listew możemy dopasować w zależności od potrzeb.

Wyższe listwy idealnie sprawdzą się, gdy ściany są szczególnie narażone na zniszczenia w dolnych partiach. Takim przypadkiem może być chociażby posiadanie zwierzęcia, które wprost uwielbia obgryzać tapety lub farbę. Wybierając ten rodzaj, powinniśmy zwróci uwagę na położenie gniazdek w pomieszczeniu i dopasowanie do wystroju. Najlepiej ozdobią te nieco większe pomieszczenia.

Niższe listwy to popularne i dobre rozwiązanie dla większości wnętrz. Zapewniają nieocenioną ochronę podczas odkurzania lub manewrowania meblami. Idealnie pasują także do każdego rodzaju podłóg - drewnianych, laminowanych jak i winylowych.

Podziel się