Materiał Partnera Jakie są rodzaje i zalety ma ogrzewania podłogowego?

Jakie są rodzaje i zalety ma ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierany sposób ogrzewania budynków. Bywa stosowane, jako jedyne źródło ogrzewania w budynku, choć prawnie musi być zapewniona alternatywna metoda ogrzewania domu, czasem stosowana jest, jako sposób na dogrzanie wybranych pomieszczeń w domu, jak korytarze, łazienka, ganek. Na czym polega ogrzewanie podłogowe?

Od standardowych form ogrzewania budynków ogrzewanie połogowe różni się przede wszystkim sposobem przekazywania ciepła, mocą grzewczą układu.

Jakie korzyści niesie za sobą ogrzewanie podłogowe?

Przede wszystkim zyskujemy powietrze wolne od kurzu. Standardowe systemy ogrzewania budynków powodują wzrost ruchu powietrza i tym samym unoszenie się w nim drobin kurzu, co zwiększa problemy zdrowotne osób z częstymi chorobami górnych dróg oddechowych, astmą czy alergią. Poza tym ogrzewanie podłogowe to:

  • zapewnia poczucie komfortu - ze względu na fakt, iż grzejniki w ogrzewaniu podłogowym zwykle mają zakres temperatur między 22-26 oC, a temperatura standardowych grzejników zwykle wynosi około 60 oC
  • możliwość zmniejszenia temperatury otoczenia nawet o 2 oC, co może prowadzić do obniżenia kosztów ogrzewania na poziomie ponad 10% rocznie,
  • zdrowsze powietrze w domu, dzięki wyższej wilgotności względnej,
  • stabilność temperatury otoczenia, brak skoków temperaturowych związanych z dobowymi cyklami uruchamiania klasycznych kotłów grzewczych,
  • wysoki poziom wykończenia wnętrz, brak konieczności montażu klasycznych elementów grzejnych.

Rodzaje występujących modeli ogrzewania podłogowego

Jeśli zależy nam na podniesieniu komfortu mieszkania w okresie jesienno – zimowym, warto rozważyć montaż instalacji ogrzewania podłogowego. Dostępnych mamy dwa rodzaje instalacji podłogowej:

  • Ogrzewanie podłogowe wodne, gdzie ciepło przekazuje rurkami z wodą w dolnej części wylewki. Aby właściwie funkcjonowało, wymaga wprawy w montażu, najlepiej, aby wykonała go firma z długoletnim doświadczeniem, jak Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Sandra Mrozińska, czyli firmę, która na co dzień zajmuje się instalacjami ogrzewania podłogowego. Ciepło pochodzi z kotła C.O. na dowolny rodzaj paliwa.
  • Ogrzewanie podłogowe elektryczne. Gdzie na wylewce ułożone są specjalne maty grzejne zasilane prądem. Dużą zaletą tego rozwiązania jest funkcjonowanie podłogówki niezależnie od głównego systemu ogrzewania w budynku. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego sprawdza się w małych pomieszczeniach jak łazienki, korytarze, systemy odszraniania schodów, podjazdów.

Istotą sprawnie działającego systemu ogrzewania podłogowego jest jednak odpowiednie przygotowanie budynku do jego montażu. Głównie chodzi o ocieplenie domu, gdyż ten system ogrzewania domu sprawdzi się w budynkach o stosunkowo małych stratach ciepła.

Opracowanie:

Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Sandra Mrozińska

Stary Kiączyn 27

  • tel. 732 815 681

Podziel się