Artykuł sponsorowany Jakie są najczęściej powtarzane mity na temat pomp ciepła?

Jakie są najczęściej powtarzane mity na temat pomp ciepła?

Choć pompy ciepła to coraz częściej stosowane w polskich domach rozwiązanie grzewcze, wciąż nie brakuje błędnych informacji na ich temat, które wynikają z braku zrozumienia technologii, na jakiej bazują tego typu źródła ciepła. Dlatego też postanowiliśmy wziąć na tapet 3 najczęściej powielane mity o pompach ciepła i obalić je za pomocą faktów.

Montaż pompy ciepła wiąże się z dużymi wydatkami

Pierwszy i zarazem najczęściej powielany mit o pompach ciepła dotyczy kosztów ich montażu. Przez wiele osób rozwiązanie to określane jest jako jedno z najdroższych dostępnych na rynku. Jest to jednak nieprawda. Koszt montażu pompy ciepła, oferowany w województwie pomorskim między innymi przez firmę Funkcjonalne Instalacje jest bowiem przykładowo porównywalny do tego, ile trzeba zapłacić za instalację grzewczą bazującą na kotle gazowym. Przy czym przeprowadzenie samego montażu w przypadku pomp ciepła jest dodatkowo prostsze. Z kolei samo użytkowanie bazującego na niej systemu grzewczego wygodniejsze.

Pompa ciepła może wydajnie ogrzewać dom wyłącznie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym

Kolejnym mitem na temat pomp ciepła jest to, że są one w stanie wydajnie ogrzewać budynek wyłącznie w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Prawdą jest natomiast to, że tego typu urządzenie grzewcze z powodzeniem może być także połączone z niskotemperaturowymi grzejnikami, klimakonwektorami czy grzejnikami z konwekcją wymuszoną. Dodatkowo na rynku istnieją także wysokotemperaturowe pompy ciepła, które nie wymagają nawet wymiany klasycznych grzejników, gdyż podgrzewają czynnik grzewczy do temperatury około 80 stopni Celsjusza.

Pompa ciepła zużywa dużo energii elektrycznej, przez co ogrzewanie domu za jej pomocą jest drogie

Ostatnim mitem, będącym głównym argumentem przeciwników pomp ciepła są natomiast wysokie koszty ich użytkowania wynikające z wysokiego zużycia energii. Należy jednak wiedzieć, że pompa ciepła pobiera niedużą ilość prądu, niezbędną do jej zasilenia. Wartość tą wskazuje natomiast współczynnik COP, który określa, ile energii cieplnej jest ona w stanie dostarczyć, zużywając przy tym 1 kWh energii elektrycznej. Oznacza to więc, że najsprawniejsze modele pomp ciepła cechujące się na przykład COP na poziomie 5,5 przy zużyciu 1 kWh prądu zapewniają aż 5,5 kWh energii cieplnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas