Artykuł sponsorowany Gruntowe i powietrzne pompy ciepła - porównanie

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła - porównanie

Wybór między powietrzną a gruntową pompą ciepła to dylemat, przed którym staje większość inwestorów. Obie propozycje to z pewnością produkty, które pozwalają efektywnie ogrzać dom, bez rujnowania równocześnie kieszeni inwestora. Na którą pompę ciepła warto się zdecydować, aby uzyskać pełny komfort termiczny? Wyjaśniamy.

Czym się wyróżnia pompa ciepła gruntowa?

Pompa gruntowa wymaga zastosowania prac ziemnych w celu umieszczenia instalacji. Można zamontować wymiennik ciepła poziomy lub kolektor gruntowy. Sama pompa montowana jest z kolei wewnątrz budynku. Dzięki temu, że instalacja znajduje się pod ziemią, w trakcie zimy jej efektywność nie maleje, ponieważ nie zachodzą duże wahania temperatury gruntu. To idealna opcja, której koszty eksploatacji i brak konieczności wspomagania instalacji dodatkowymi źródłami ciepła, redukują ewentualną większą cenę całego systemu. Dodatkową zaletą jest fakt, że w okresie letnim urządzenie może być stosowane do chłodzenia pomieszczeń, ponieważ temperatura gruntu jest znacznie niższa niż powietrza. Jeśli poszukujesz sprawdzonych systemów, to gruntowe pompy ciepła ze śląska są idealną propozycją dla Ciebie!

Czym się wyróżnia powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła działają na zasadzie przekazywania energii odbieranej z powietrza do obiegu grzewczego wewnątrz budynku. Niezbędne jest jednak podłączenie pompy do układu elektrycznego i hydraulicznego. Dzięki temu można ją zastosować do ogrzewania pomieszczeń oraz wody użytkowej. Dużą zaletą takiego systemu jest fakt, że nie ma potrzeby wykonywania prac ziemnych i specjalnej instalacji. Dodatkowo ich montaż, który oferuje zakład wiertniczy Nowakowski w połączeniu z kotłowniami opalanymi olejem lub gazem, mogą zredukować koszty ogrzewania.

Którą pompę ciepła wybrać – gruntową czy powietrzną?

Zarówno pompa ciepła gruntowa, jak i powietrzna posiada liczne zalety, które przemawiają za jej montażem. Są to przede wszystkim oszczędności. Wybierając jedną instalację, trzeba przeanalizować własne możliwości finansowe i potrzeby, a także wielkość terenu, jaką można przeznaczyć na montaż. Jest to bardzo ważne działanie. Pod względem utrzymania korzystniejsza będzie pompa ciepła gruntowa w zamian jednak za droższą instalację i poświęcenie większej powierzchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas