Artykuł sponsorowany Jakie są etapy budowy domu jednorodzinnego?

Jakie są etapy budowy domu jednorodzinnego?

Kupiłeś właśnie działkę budowlaną i zastanawiasz się co dalej? Budowa domu jednorodzinnego podzielona jest na 6 podstawowych etapów. Pierwszy z nich obejmuje załatwienie wymaganych formalności. Następnie wynajęta ekipa budowlana przystępuje do pracy nad stanem zerowym, surowym otwartym oraz zamkniętym. Roboty zwieńczone są wykończeniem oraz załatwieniem ostatnich pozwoleń. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym polegają pierwsze etapy budowy.

Na czym polega pierwszy etap budowy domu?

Pierwszy etap tworzenia domu rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem stawiania fundamentów. Są to wszystkie działania, które mają umożliwić wybranej ekipie budowlanej rozpoczęcie robót. W pierwszej kolejności niezbędne jest przygotowanie i wyrównanie terenu oraz ogrodzenie przyszłego placu budowy. Następnie należy przygotować obrys mieszkania wraz z trasami przyłączy instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Kolejnym etapem konstrukcji jest stworzenie wykopu i fundamentów oraz wykonanie niezbędnych instalacji na ich poziomie. Stworzenie stanu zerowego obejmuje także zasypanie fundamentów oraz przygotowanie podkładów na gruncie. W przypadku budynków podpiwniczonych powstaje wtedy ponadto najniższa kondygnacja razem ze stropem.

Czym jest stan surowy otwarty?

Następnie wybrana firma ogólnobudowlana, np. Budownictwo Łukasza Miżdala, wznosi obiekt do stanu surowego otwartego. Jest to kolejny etap pracy, który następuje po zakończeniu robót ziemnych i wznoszeniu fundamentów. To właśnie w tym momencie wznoszenia domu jednorodzinnego, powstają murowane ściany, kominy, stropy oraz schody wewnętrzne.

Ponadto specjaliści wykonują także więźbę oraz pokrycie dachowe. Niekiedy wykonane mogą zostać także okna dachowe oraz rynny. Szacunkowo zakłada się, że roboty w tej fazie mogą trwać od 2 do 3 miesięcy, jednak jest to kwestia indywidualna, zależna od projektu i wielkości założenia. Jednocześnie konstrukcja pozostaje wciąż niewykończona. Oznacza to, że nie ma w niej drzwi, okien, a instalacje wykonane są fragmentarycznie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas