Materiał Partnera Jakie są atuty ogrzewania podłogowego w domu?

Jakie są atuty ogrzewania podłogowego w domu?

Nowoczesne technologie w zakresie ogrzewania budynków mieszkalnych sprawiają, że inwestorzy nie tylko ponoszą niższe koszty użytkowania wybudowanych domów, ale również czują się w nich komfortowo. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie podłogowe. Jego montaż nie należy jednak do łatwych czynności, a dodatkowym utrudnieniem jest dostęp do przewodów po wykończeniu podłóg. Jakie są jednak zalety takiego ogrzewania?

Jak wygląda montaż ogrzewania podłogowego?

Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie pozwalające na oddawanie ciepła do wnętrz od podłoża. Aby uzyskać taki efekt, pod materiałami użytymi do wykończenia posadzki umieszcza się specjalne przewody, które następnie przy włączonym ogrzewaniu wypełnione są ciepłą wodą. Dzięki temu ciepło rozprowadzane jest równomiernie, co trudno jest osiągnąć np. przy zastosowaniu grzejników. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalną temperaturę pod stopami użytkowników domu czy mieszkania, bezpośrednio przekładając się na wysoki komfort korzystania z pomieszczeń.

Montaż ogrzewania podłogowego to zatem przede wszystkim umiejętne rozmieszczenie wszystkich przewodów przed wykończeniem posadzki. Układ musi zostać odpowiednio zaizolowany oraz połączony ze sobą. Zapewni to optymalną, pożądaną wydajność. Montaż ogrzewania podłogowego dobrze jest zlecić doświadczonej ekipie specjalistów, takiej jak np. firma Hydro Instal PHU. Wykonany w sposób zgodny z projektem system grzewczy będzie źródłem oszczędności dla właściciela domu czy mieszkania – co ma na to wpływ?

Koszty użytkowania ogrzewania podłogowego i jego inne atuty

Montaż ogrzewania podłogowego jest nieco droższy od konwencjonalnych rozwiązań w postaci grzejników rozmieszczanych w pokojach. Przynosi jednak znacznie większe oszczędności. Wynika to ze wspomnianego równomiernego oddawania ciepła, a także wysokiej wydajności. Zminimalizowanie kosztów ogrzewania domu można uzyskać również poprzez połączenie ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. Takie rozwiązania stosuje się w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach.

Zalet ogrzewania podłogowego jest znacznie więcej. Przede wszystkim ukryte w podłożu przewody nie są widoczne dla użytkowników pomieszczeń. Wnętrza stają się zatem estetyczne, a przestrzeń użytkowa pozostaje ustawna. Inaczej jest w przypadku chociażby grzejników, które zaburzają nierzadko aranżację poszczególnych pokoi. Dzięki równomiernemu oddawaniu ciepła od podłogi minimalizuje się też występowanie kurzu. Sprawia to, że ogrzewanie podłogowe jest również rozwiązaniem bezpiecznym dla zdrowia. To szczególnie ważne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. astmę, a także alergików.

Opracowanie:

Podziel się