Materiał Partnera Czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu ma sens?

Czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu ma sens?

Każdego niemal roku sezon letni przynosi ze sobą falę upałów, które skutecznie utrudniają funkcjonowanie na co dzień. Ochłody poszukujemy przede wszystkim we własnych mieszkaniach, gdzie jednak temperatura również potrafi być bardzo wysoka. Wpływ na to ma np. usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – często są one na stronie południowej, przez co narażone są na długie nasłonecznienie. Rozwiązaniem jest klimatyzacja. Czy sprawdzi się w mieszkaniu?

Zalety układu klimatyzacji w mieszkaniu

Lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej wynoszącej średnio od 30 do 90 m2 można efektywnie chłodzić za pomocą klimatyzacji. Wydajność jest w tym wypadku kluczowym kryterium branym pod uwagę przez właścicieli mieszkań. Dobranie właściwych jednostek i umieszczenie ich w odpowiednich punktach pomieszczeń pozwoli na szybkie schłodzenie wnętrz. Takie rozwiązanie zapewnia komfort termiczny nawet po wyłączeniu klimatyzacji – temperatura zostaje obniżona w pokojach przynajmniej na kilka godzin, dzięki czemu układ jest oszczędny.

W przypadku mieszkań koszt montażu oraz zakupu niezbędnych podzespołów nie powinien być wysoki. Pożądaną efektywność uzyskuje się nawet przy jednym klimatyzatorze – głównie ze względu na charakterystykę takich lokali i ich metraż. Korzystanie z tego typu układu jest też bardzo proste, co stanowi kolejną jego zaletę. Ważne jest jednak, by był on zamontowany poprawnie oraz z wykorzystaniem nowoczesnych jednostek – czym kierować się przy ich zakupie?

Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać do mieszkania?

Klimatyzator, czyli jednostka wewnętrzna, to główny element układu odpowiadającego za schłodzenie wnętrz np. mieszkania. Sprawdzi się w nim model ścienny. Warto sprawdzić jego klasę energetyczną. Istotny jest również poziom głośności. Zbyt hałaśliwy klimatyzator może być problematyczny szczególnie w bloku mieszkalnym, gdzie stanie się uciążliwy dla naszych sąsiadów. M.i.b - Zdzisław Raczkowski Monter Instalacji Budowlanych to firma, która doradzi przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora. Co jednak z jednostką zewnętrzną?

Także i ona ma spore znaczenie w kontekście poprawnego działania układu klimatyzacji w mieszkaniu. Montuje się ją najczęściej na balkonie, na co nierzadko trzeba uzyskać zgodę zarządcy budynku mieszkalnego. Przy wyborze klimatyzatorów kierujmy się również tym, ile jednostek wewnętrznych będzie montowanych w mieszkaniu. Jeśli jego metraż jest spory, zdecydujmy się na klimatyzację typu Multisplit. W lokalach o przestrzeni użytkowej sięgającej 50-60 m2 wystarczy natomiast w zupełności standardowy układ Split.

Czy zatem montaż klimatyzacji w mieszkaniu ma sens? Tak, ponieważ zapewni komfort termiczny szybko i efektywnie, nie narażając właściciela lokalu na spore koszty z tym związane. To wygodny sposób na wygodniejsze użytkowanie mieszkania, jednak należy pamiętać o konieczności poprawnego montażu – prace w tym zakresie zlećmy doświadczonym fachowcom.

Opracowanie:

M.i.b - Zdzisław Raczkowski Monter Instalacji Budowlanych

Koszalin , Piotra Skargi 12

  • tel. 722 086 619

Podziel się