Artykuł sponsorowany Rozdzielnice elektryczne - ich rola i znaczenie

Rozdzielnice elektryczne - ich rola i znaczenie

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie codzienne życie bez dostępu do energii elektrycznej, która zasila znaczną część używanych przez nas sprzętów domowych. Instalacja elektryczna w każdym obiekcie budowlanym to rozległy system, składający się z wielu różnych elementów – jej sercem i zdecydowanie najważniejszą częścią jest rozdzielnica. Co to takiego, do czego służy i czemu jest tak ważne?

Czym jest rozdzielnica?

Jak sama nazwa wskazuje, rozdzielnica elektryczna służy do rozdzielania prądy elektrycznego w taki sposób, by docierał do wszystkich odbiorników w obrębie budynku, włączając w to oświetlenie, gniazdka oraz podłączone do nich sprzęty. Rozdzielnica ma formę skrzynki lub tablicy, zazwyczaj montowanej na lub w ścianach w pobliżu wejścia do budynku, w dobrze dostępnym miejscu. W rozdzielnicy zazwyczaj znajdują się urządzenia sterownicze, czyli różnego rodzaju przełączniki, umożliwiające łączenie i rozdzielanie obwodów elektrycznych, a także bezpieczniki. W niektórych rozdzielnicach znajdują się również urządzenia pomiarowe, czyli liczniki wskazujące pobór energii elektrycznej.

Rola rozdzielnicy elektrycznej

Rozdzielnica elektryczna do niezbędny element każdej instalacji elektrycznej, niezależnie od tego w jakiego typu obiekcie jest ona wykonywana.Jaką rolę pełni?

Przede wszystkim zabezpiecza ona instalację elektryczną oraz podłączone do niej odbiorniki – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Skonieczni ElektrotechnikaZagrożeniem mogą być między innymi zwarcia powstające wskutek uszkodzenia instalacji elektrycznej oraz podłączenia do sieci zbyt dużej ilości urządzeń. W momencie wykrycia nieprawidłowości w działaniu uszkodzonego lub przeciążonego obwodu elektrycznego rozdzielnica automatycznie odłącza go od dostępu do energii. W ten sposób zapobiega jego uszkodzeniom oraz wypadkom zagrażającym życiu użytkowników.

Odłączanie prądu elektrycznego

Kolejną ważną funkcją rozdzielnicy jest umożliwienie odłączenia danego obwodu elektrycznego w budynku w razie potrzeby. Kiedy korzystamy z takiej możliwości? Przede wszystkim w momencie wykonywania prac takich jak podłączanie oświetlenia, naprawa instalacji lub jej przebudowa. Rozłączenie obwodu jest niezbędne do tego, byśmy mogli bezpiecznie wykonać daną pracę, bez ryzyka porażenia prądem. Możliwość odłączenia prądu jest również nieoceniona kiedy dojdzie do wypadku, np. porażenia prądu lub wybuchu pożaru.

Kontrola ilości prądu

Licznik znajdujący się w rozdzielnicy jest innym bardzo ważnym elementem rozdzielnicy. Pozwala on nam oszacować ilość zużywanej w danym okresie rozliczeniom energii. Taka informacja w dobie rosnących rachunków za prąd może być bardzo cenna przy planowaniu budżetu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas