Artykuł sponsorowany Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Sprawy związane z wyborem odpowiedniego pokrycia dachowego nie są łatwe. Dzieje się tak dlatego, że za odpowiednie pokrycie dachowe uważany jest materiał, który nie tylko doskonale spełni swoją funkcję techniczną i estetyczną, ale będzie również ekonomiczny. Należy wystrzegać się materiałów najtańszych, ponieważ ich żywotność jest ograniczona  nawet w stosunku do produktów klasy średniej. Co zatem wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego?

Przygotowanie połaci dachowej

Odpowiednie przygotowanie połaci dachowej pod montaż pokrycia zasadniczego jest sprawą kluczową. To właśnie od tego zależał będzie estetyczny efekt całości dachu. Wyróżnia się dwa typy dachów – z pełnym deskowaniem i bez pełnego deskowania. Zastosowana technologia wymusza na inwestorze decyzję o zastosowaniu warstwy wstępnego krycia. Do wyboru jest papa lub membrana dachowa. Należy pamiętać, iż papę zastosować można tylko na dachach w pełni odeskowanych. Najlepszej jakości, sprawdzone papy i membrany można zakupić w hurtowniach budowlanych. W tych najbardziej renomowanych, do jakich z pewnością zalicza się firma IREK Materiały Budowlane, poza materiałem klienci otrzymają również fachowe doradztwo i pomoc w wyborze.

Nie należy również zapominać o łatach i kontrłatach, które stanowią drewniany stelaż dla pokrycia zasadniczego. Od ich jakości zależy to, jak równo leżała będzie dachówka. Szczególnie ważną funkcję łaty i kontrłaty spełniają przy kładzeniu popularnej ostatnio dachówki ceramicznej typu płaskiego. Jest ona bardzo podatna na tzw. klawiszowanie. Profesjonalne hurtownie budowlane zapewniają również materiały związane z obróbkami blacharskimi, bez których połać dachowa nie mogłaby funkcjonować właściwie.



Dachówka ceramiczna, czy blachodachówka?

To pytanie prześladuje z pewnością wielu inwestorów. Niestety nie da się na nie odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Oba pokrycia niosą ze sobą zarówno plusy, jak i minusy. Dachówka ceramiczna to produkt przede wszystkim sprawdzony, stosowany już w starożytności. Największą zaletą ceramiki jest trwałość kolorystyczna. Dzięki procesowi wypalania gliny wraz z kolorem staje się on niezwykle długowieczny i nie traci swojej intensywności. Dachówki ceramiczne, nawet te bez warstwy glazury posiadają bardzo gładką powierzchnię, dzięki czemu w łatwy sposób można ograniczyć osiadanie mchów i osadów. Niemniej jednak jest to pokrycie ciężkie. Wymaga to zastosowania więźby o odpowiednich przekrojach, która siłą rzeczy będzie droższa niż taka, przystosowana do dźwigania pokryć lekkich. Pokrycie samo w sobie również nie należy do najtańszych. Cena dachówki podstawowej jest znośna, aczkolwiek ceny akcesoriów kształtnych potrafią przysporzyć bólu głowy. Blachodachówka to nowoczesne, lekkie pokrycie stalowe – często imitujące swoim wyprofilowaniem właśnie dachówki ceramiczne. Jej niezaprzeczalnymi zaletami są mała waga oraz szybkość montażu. Niemniej jednak narażone są, zwłaszcza przy nieprawidłowym montażu, na korodowanie. Zdarza się, że inwestorzy narzekają również na towarzyszący deszczom hałas. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas