Artykuł sponsorowany Jakie elementy kanalizacji bezodpływowej możemy umieścić na działce?

Jakie elementy kanalizacji bezodpływowej możemy umieścić na działce?

Kanalizacja bezsieciowa, inaczej kanalizacja bezodpływowa, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie istnieje możliwość przyłączenia budynków do zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Rozwiązanie to polega na wykorzystaniu specjalnych szczelnych zbiorników, w których nieczystości płynne są gromadzone, a następnie wywożone przy użyciu wozu asenizacyjnego. Najczęściej stosowanym typem zbiornika jest szambo; nie jest ono jednak jedynym.

Szambo betonowe lub z tworzywa sztucznego

Podstawowym rozwiązaniem stosowanym w gospodarstwach domowych, które nie mają przyłącza do sieci kanalizacyjnej, jest montaż zbiornika bezodpływowego, czyli szamba. W tym celu stosowane są zbiorniki z tworzywa sztucznego – polietylenu wysokiej gęstości lub kompozytu żywic poliestrowych zbrojonych włóknem szklanym. Są one dość lekkie i nie wchodzą w reakcje z otoczeniem, ale nie są wytrzymałe na duże obciążenia i ich montaż może wymagać dodatkowego wzmocnienia gruntu. Popularne są też szamba betonowe oferowane między innymi przez Septic – producenta szamb betonowych. Wykazują one wysoką trwałość oraz szczelność. Zazwyczaj spotkać możemy zbiorniki powstałe z betonowych prefabrykatów.

Odprowadzanie nieczystości do szamba wiąże się z dopełnieniem kliku niezbędnych formalności. Ważne jest tu umiejscowienie na działce. To musi znajdować w odpowiedniej odległości od budynku, studni, granicy działki oraz drogi. Zasady ogólne mówią tu o dystansie piętnastu metrów od budynków i studni oraz siedmiu i pół metra od granicy działki czy ciągu komunikacyjnego. W większości przypadków podstawą do montażu szamba będzie zgłoszenie. Jednak zbiorniki, których pojemność przekracza dziesięć metrów sześciennych wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Ostatnia kwestia to wywóz nieczystości. Może się on odbywać jedynie przy użyciu specjalnego wozu asenizacyjnego, a każdy właściciel szamba zobowiązany jest do podpisania umowy na tego typu usługi. Dokument ten musi zostać przedstawiony odpowiednim organom w razie kontroli ze strony władz administracyjnych.

Zbiorniki przydatne w gospodarstwie domowym

Na obszarach, gdzie nie jest możliwe poprowadzenie zbiorczej sieci kanalizacyjnej, może pojawić się też problem z poborem wody. Tu rozwiązaniem problemu będzie studnia głębinowa. Warto jednak pomyśleć o wykorzystaniu innych źródeł, takich jak opady atmosferyczne. Betonowe zbiorniki na deszczówkę będą przy tym przydatne również wtedy, gdy nasz dom jest przyłączony do sieci wodociągowej. Pozwalają bowiem gromadzić wodę, którą z powodzeniem możemy wykorzystać do podlewania ogrodu i tym samym zaoszczędzić na rachunkach. Natomiast  gospodarstwach rolnych, w których prowadzona jest hodowla zwierząt, pewien problem stanowić może gnojówka i gnojowica. Stanowią one doskonały nawóz dla upraw – zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny. Muszą być jednak prawidłowo magazynowane. Tu również doskonale sprawdzą się betonowe zbiorniki. Ich szczelność sprawia, że nic nie przedostanie się na zewnątrz, ale też zawartość pozostanie bezpieczna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas