Artykuł sponsorowany W jakich warunkach gruntowych można zamontować szambo betonowe?

W jakich warunkach gruntowych można zamontować szambo betonowe?

Szamba betonowe to jedne z częstszych rozwiązań dla gospodarstw jednorodzinnych, obiektów usługowych czy działek rekreacyjnych. Oddalenie od sieci kanalizacyjnej powoduje, że konieczne staje się zamontowanie takiego zbiornika na nieczystości na terenie posesji. Jednak przed zakupem należy uwzględnić kilka czynników. Jakie warunki gruntowe trzeba spełnić, żeby zamontować szambo betonowe? Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę? Sprawdź!

Betonowe szambo przydomowe – jakie warunki gruntowe?

Zacznijmy od posadowienia szamba betonowego. Jak sugeruje producent zbiorników na nieczystości firma FULMAX z Jastrzębi k. Radomia, konieczne jest ustalenie głębokości wód gruntowych. Ma to istotne znaczenie dla stabilności gruntu, na którym szambo betonowe będzie stało. Jeśli grunt nie jest stabilny, warto wykonać głębszy wykop i zasypać go warstwą piasku, a potem go zagęścić. Pamiętaj również, że dół powinien być z każdej strony szerszy co najmniej o 50 cm od szamba. Również odpowietrznik powinien wystawać minimum 50 cm nad powierzchnię gruntu, a pokrywa szamba musi być przykryta warstwą ziemi. Co warte uwagi, szambo betonowe nie jest tak wrażliwe na nośność gruntu, jak zbiorniki z tworzyw sztucznych. Ze względu na niską masę, brak zawartości po oczyszczeniu i jednoczesne podpłynięcie wód gruntowych, szambo plastikowe może się po prostu unieść. Wariantu betonowego taki problem nie dotyczy.

Umiejscowienie szamba betonowego na posesji

W przypadku zabudowania jednorodzinnego szambo betonowe musi być usytuowane co najmniej 2 metry od granicy działki i ciągów komunikacyjnych dla ludzi (np. chodnik), 15 metrów od studni głębinowej oraz 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych budynków mieszkalnych. Takie warunki obowiązują, gdy szambo betonowe ma maksymalną  pojemność do 10 m3. Jeden z parametrów może być krótszy, a chodzi dokładnie o odległość od sąsiedniej działki. Jeśli jej właściciel zgodzi się na umiejscowienie szamba bliżej granicy, nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie zrobić.

Montaż szamba betonowego a zasypywanie

Zbiorniki prefabrykowane z betonu są wytrzymałe na uderzenia oraz szczelne. Jednak podczas ich montażu konieczne jest użycie ciężkiego sprzętu np. koparki. Dlatego wszelkie prace powinny przebiegać zgodnie ze sztuką oraz uważnie. Uderzenie ściany szamba łychą koparki może doprowadzić do jej skrzywienia i napływania wody deszczowej. Podobnie szybkie obsypanie szamba może spowodować wykrzywienie ścian pod wpływem naporu. Dlatego zaleca się zapełnić szambo wodą do wysokości 0,5 metra przed obsypywaniem.

Szamba betonowe to świetna alternatywa dla sieci kanalizacyjnej. Jeśli chcesz zainstalować takie na swojej posesji, podejmij współpracę ze sprawdzoną firmą!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas