Materiał Partnera Rodzaje separatorów w kanalizacji i ich funkcje

Rodzaje separatorów w kanalizacji i ich funkcje

System kanalizacyjny jest taką aparaturą, która powinna działać bezbłędnie. Wszelkie urządzenia, które wchodzą w jej skład, pomagają w skutecznym gospodarowaniu ściekami. Jest to konieczne, aby kanalizacja spełniała swoją funkcję. Jednym z takich urządzeń są separatory, które oczyszczają ścieki, zanim te w całości trafią do kanalizacji. Oddzielają drobne zanieczyszczenia płynne, a także tłuszcze.

Jakie są rodzaje separatorów?

Do najczęściej stosowanych separatorów należą te zwane lamelowymi. Każdy z nich poprzedzony jest osadnikiem. Oczyszczanie ścieków odbywa dzięki przepływowi przez sekcje lamelowe. Wykorzystane jest tu zjawisko flotacji i sedymentacji, a filtracja następuje w komorze separacji.

Inny typ takiego urządzenia to separator z wkładami koalescencyjnymi, które umieszczone są w specjalnej kasecie. Oczyszczanie również następuje dzięki tym samym procesom co w separatorze lamelowym. Dodatkową pracę wykonuje zjawisko koalescencji, które ma miejsce w filtrze. Zadaniem tego typu separatora jest odcięcie odpływu, gdy znajdzie się w nim maksymalna ilość zanieczyszczeń.

Powyższe typy separatorów, oraz czasem stosowany separator z wkładem gąbkowym, są konserwowane przez wyspecjalizowane firmy, takie jak AS-EKO. Jako że separatory powinny być regularnie czyszczone, a wkłady wymieniane, to ich serwis jest stałym przedmiotem działalności takich podmiotów. Sama częstotliwość czyszczenia jest sprawą umowną. Niektórzy producenci narzucają pewne normy, jednak firmy czyszczące zazwyczaj uzależniają ją od grubości zaistniałych osadów. Zwykle częstotliwość czyszczenia separatorów wynosi raz na 1 do 2 miesięcy.

Jakie są funkcje separatorów?

Separatory w urządzeniach kanalizacyjnych mają za zadanie przede wszystkim odizolować ze ścieków tłuszcz, który występuje tam w znacznych ilościach. Ma on tendencję do osadzania się na rurach, więc gdyby było go więcej, zagroziłoby to ich przepustowości.

Skuteczność separatorów jest efektem ich budowy. Przeważnie składają się one obudowy z tworzywa sztucznego, stali lub betonu oraz wewnętrznych komór, które mają różne funkcje, na przykład osadnika czy komory separacji. Budowa separatora opiera się również na zasadzie, że lżejsze tłuszcze zawsze znajdują się na powierzchni cieczy. Urządzenia, które posiadają różnego typu filtry, trzeba poddawać wymianie. Ponadto regularnie usuwane są zatrzymanie w nich substancje. Transportuje się je jako odpady niebezpieczne za pomocą specjalistycznych pojazdów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas