Materiał Partnera Jaki beton wybrać na fundamenty domu i jak przeliczyć jego zapotrzebowanie?

Jaki beton wybrać na fundamenty domu i jak przeliczyć jego zapotrzebowanie?

Podczas budowy domu jednorodzinnego istnieje pewna grupa materiałów, na których zaoszczędzić można oraz takich, na których oszczędzać się nie powinno. Do drugiej kategorii z pewnością zalicza się beton wykorzystywany do stworzenia najważniejszego elementu konstrukcyjnego całego obiektu, czyli fundamentów. Jakość mieszanki ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Czym zatem powinna się charakteryzować?

Co musi wyróżniać beton na fundamenty?


Aby zrozumieć, dlaczego jakość w przypadku fundamentów domu jednorodzinnego jest tak istotna, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zagrożenia, z jakimi musi mierzyć się ten element – bez względu na to, czy chodzi o płytę fundamentową, czy też klasyczny fundament wylewany. Mowa tutaj zarówno o ciężarze całego budynku, jak i ogromnych obciążeniach statycznych i dynamicznych wywoływanych bezpośrednio przez grunt. Dlatego też beton fundamentowy musi charakteryzować się ponadprzeciętną wytrzymałością na ściskanie. Jaki jego rodzaj sprawdza się najlepiej?

Nie da się nie zauważyć, iż inwestorzy zdecydowanie stawiają na zakup betonu B20, którego współczesnym odpowiednikiem jest klasa oznaczana symbolem C16/20. Spełniając rygorystyczne wymagania normy PN-EN 206:2014, beton ten doskonale radzi sobie z obciążeniami o wartości minimum 20MPa. Podczas zakupu klienci powinni zwrócić uwagę na parametry takie jak klasa konsystencji oraz klasa ekspozycji. Najlepiej, gdy są one oznaczone symbolami kolejno S3 i XC2. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak precyzyjnie przeliczyć zapotrzebowanie?


Kupując projekt domu jednorodzinnego, klienci zyskują również do swojej dyspozycji wstępne zestawienie materiałowe wraz z przeliczonym zapotrzebowaniem konkretnych elementów. Najgorszą z możliwych do podjęcia decyzji jest zamawianie materiałów właśnie z tej listy. Dlaczego? Są to po prostu ilości szacunkowe niezbędne do przeliczenia kwoty, jaką przyjdzie inwestorom zapłacić za poszczególne etapy budowy. Doświadczenie specjalistów z branży budowlanej wyraźnie wskazuje na to, że są to najczęściej wartości zaniżone. Jak zatem poradzić sobie z problemem i nie do puścić do sytuacji, w której trzeba będzie zamawiać kilka transportów betonu?

Aby mieć pewność, że zapotrzebowanie betonu na fundament zostanie przeliczone precyzyjnie, trzeba skorzystać z usług najlepszych fachowców, do których z pewnością zaliczają się pracownicy firmy Betoniarnia Stopa. Wycena sporządzona na podstawie rzutów projektowych pozwala całkowicie wyeliminować możliwość pojawienia się różnego rodzaju kłopotów, w tym przede wszystkim tych logistycznych. Profesjonaliści każdorazowo oferują  indywidualne i kompleksowe podejście do każdego zlecenia, dlatego też rola inwestora ogranicza się jedynie do złożenia zamówienia.

Opracowanie:

Betoniarnia Stopa

Marszowice 180

Podziel się