Materiał Partnera Jak zorganizować sprawny remont? Praktyczne wskazówki dla każdego

Jak zorganizować sprawny remont? Praktyczne wskazówki dla każdego

Masz w planach remont mieszkania lub domu? Zastanawiasz się, jak się do niego zabrać, aby przebiegł sprawnie? Wiemy, że remonty bywają problemowe, jednak wcale tak być nie musi. Podstawą jest dobra organizacja i dobra firma remontowa. Jak się przygotować do remontu? O czym warto pamiętać? Jak znaleźć dobrą ekipę remontową? O tym w poniższym artykule.

Wybierz odpowiedni termin

Remont domu i mieszkania, zwłaszcza generalny, wymaga odpowiedniego terminu. Niektóre prace, np. malowanie ścian lub wyburzanie ścian działowych, wymagają intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Tak więc najlepszą porą na tego typu prace jest wiosna, lato i wczesna jesień. Również czynności takie jak wymiana okien i drzwi, czy też docieplenia, przebiegną sprawniej w trakcie cieplejszych dni.

Przygotuj projekt

Remont, zwłaszcza generalny remont mieszkania lub domu, nie obejdzie się bez przygotowania projektu. Choć niektórym może się to wydawać zbędnym wydatkiem, to w praktyce jest on nieocenioną pomocą. Dla ekipy remontowej projekt jest niczym kompas, dzięki temu zaoszczędzisz wielu nieporozumień i potencjalnych problemów.

Wybierz dobrą ekipę remontową

Dobra firma remontowa to podstawa udanego i sprawnego remontu. Dobrzy fachowcy mają napięty grafik, tak więc na poszukiwania wyrusz wcześniej - nie czekaj na ostatnią chwilę. Na dobrą ekipę najlepiej trafić z polecenia znajomych lub rodziny, jednak nie jest to jedyny sposób. Zorientuj się, jakie dana firma ma opinie, czy jest w stanie pokazać referencje od innych klientów, sprawdź, jakie ma doświadczenie na rynku. Jeśli wypadnie korzystnie - warto podjąć współpracę. W swoich poszukiwaniach warto uwzględnić również zakres usług w ofercie. Zwykle - im więcej, tym lepiej. Na przykład firma Cazer Usługi Budowlane i Szkoleniowe Lidia Kaczmarczyk oferuje: usługi ogólnobudowlane, szkolenia bhp, kompleksową (coroczną) kontrolę wewnątrzzakładową z zakresu BHP i PPOŻ. Pamiętaj też o sporządzeniu umowy pisemnej. Taki dokument będzie podstawą do ewentualnych reklamacji.

Przygotuj kosztorys

Remont wystawia domowy budżet na ciężkie próby. Dlatego postaraj się określić, ile będą kosztować poszczególne materiały. Z gotowym projektem oraz dobrą firmą remontową, sporządzenie kosztorysu powinno przebiec sprawnie. Pamiętaj jednak, że remonty są zwykle pełne niespodzianek - także finansowych. Przygotuj się na dodatkowe koszty, które mogą wynieść nawet 10-20% pierwotnie zakładanych kosztów.

Małe rzeczy o dużym znaczeniu

Remont mieszkania może wystawić na próbę także cierpliwość sąsiadów. W dobrym tonie jest poinformowanie ich o planowanym rozpoczęciu i zakończeniu prac. Możesz to zrobić wywieszając karteczkę z takimi informacjami na ogólnej tablicy ogłoszeń na klatce schodowej.

Opracowanie:

Podziel się