Artykuł sponsorowany Czym ocieplić poddasze?

Czym ocieplić poddasze?

Dawniej poddasze traktowane było jako składzik dla nieużywanych sprzętów i bibelotów, dziś coraz częściej ma ono charakter użytkowy. Zanim jednak zdecydujemy się zamieszkać na poddaszu, musimy odpowiednio je przygotować. Kluczowe jest ocieplenie przestrzeni, co zapewni domownikom optymalny komfort termiczny niezależnie od pory roku. Jakie materiały najlepiej sprawdzą się do wykonania termoizolacji?

Jak zaizolować poddasze?

Celem izolacji poddasza jest szczelne wypełnienie przestrzeni pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Nie można pozostawić nawet najmniejszej szczeliny, ponieważ przez każdy taki ubytek ciepło będzie wydostawać się z budynku. Przy wyborze materiału do ocieplenia poddasza należy więc kierować się jego sprężystością oraz odpornością na rozwarstwianie. Pozwoli to na stworzenie jednorodnej i skutecznej izolacji.

Jak informuje specjalista z firmy ogólnobudowlanej „Lider” – do ocieplania poddasza najczęściej wykorzystywana jest wełna mineralna. Jest ona doskonałym izolatorem termicznym – zatrzymuje ciepło w budynku w czasie zimy, a latem nie pozwala, by poddasze przesadnie się nagrzewało. Wełna mineralna to produkt niepalny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przepuszcza parę wodną, utrzymując przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach. Poprawia też akustykę poddasza. Jakie inne materiały mogą posłużyć do wykonania izolacji?

Styropian grafitowy

Styropian grafitowy charakteryzuje się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi niż klasyczny styropian biały. Dzięki temu można ułożyć go cieńszą warstwą, zyskując w ten sposób nieco więcej miejsca do zagospodarowania. Styropian grafitowy jest łatwy w obróbce i w montażu. Mimo że jest droższy od styropianu białego, koszt wykonania termoizolacji z jego wykorzystaniem nie jest wyższy. Używając styropianu białego, musimy zaopatrzyć się w więcej materiału, co podwyższa koszt inwestycji.

Pianka PUR

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową zyskuje na popularności. Materiał ten aplikuje się na wybraną powierzchnię metodą natryskową. Pianka ściśle przylega do więźby, zwiększając swoją objętość nawet 120-krotnie. W ten sposób tworzy się jednorodna i szczelna izolacja, która pokrywa wszelkie ubytki i nierówności. Przeciwnicy tej metody twierdzą, że zastosowanie pianki PUR na poddasze grozi gniciem drewna. Owszem jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy drewno jest wilgotne. Rzetelny wykonawca zawsze sprawdza stan podłoża przed przystąpieniem do prac termoizolacyjnych. Natrysk nie jest wykonywany, jeśli wilgotność drewna przekracza 18%.

Jak widać, istnieje kilka metod wykonania termoizolacji budynku. Każda z nich odznacza się skutecznością. Wybór konkretnej techniki ocieplenia powinien być podyktowany preferencjami inwestora, budżetem, którym dysponuje i stanem technicznym poddasza. Warto zasięgnąć też opinii specjalistów, którzy doradzą zakup określonych materiałów budowlanych i zajmą się wykonaniem izolacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas