Artykuł sponsorowany Prace dekarskie - Jakie wyróżnia się typy konstrukcji dachów?

Prace dekarskie - Jakie wyróżnia się typy konstrukcji dachów?

Prace dekarskie są równie ważnym etapem stawiania domów co wylewanie fundamentów. Solidny fundament i dach decydują o trwałości, wytrzymałości i bezpieczeństwie całej stawianej konstrukcji. Wybierając firmę, która zbuduje dach, dobrze kierować się nie tylko ceną usługi, ale też jej doświadczeniem i tym samym przygotowaniem do wykonywania tego rodzaju prac.

Z jakich elementów składa się dach?

Wyróżnić można kilka konstrukcji dachów, dobieranych do rozpiętości ścian budynku. Stawianiem dachu zajmują się dekarze jak np. firma Bud-Mat Mateusz Smalcerz. Ważne jest, aby dysponowali oni równie dużym doświadczeniem, co zaawansowanym parkiem maszynowym. Dach ma prostą budowę - tworzy go więźba i pokrycie, ale jego poprawne wykonanie tak proste już nie jest. Bez wysokiej klasy elektronarzędzi, właściwe zakotwiczenie konstrukcji dachu nie będzie możliwe. W obiektach o średniej wielkości jest ona zazwyczaj wykonana z belek drewnianych, ale już przy większych stosuje się konstrukcje stalowe, żelbetowe lub z drewna klejonego. W pracy dekarze bezwzględnie muszą trzymać się wytycznych zawartych w projekcie budowlanym, gdzie znajdą opis kształtu dachu, technologi wykonania więźby i rodzaju pokrycia, jaki należy zastosować.

Podstawowe rodzaje więźby dachowej

Ułożenie pokrycia dachowego kończy budowę domu w stanie surowym. Nim do tego dojdzie, potrzebne jest zbudowanie konstrukcji dachu zgodnie z informacjami zawartymi w dokumentacji budynku. Wyróżnia się kilka rodzajów szkieletu, z których trzy uważane są za podstawowe typy dachów. Mowa tu o więźbie krokwiowej, jętkowej oraz więźbie płatwiowo-kleszczowej. Najprostszym typem jest ten pierwszy, stosowany głównie do budynków o rozpiętości ścian zewnętrznych nieprzekraczającej 6 m oraz nachyleniu połaci między 40 a 60 °. Przy średniej rozpiętości (między 6 m a 9 m) lub kiedy ma powstać poddasze użytkowe, zalecany jest szkielet jętkowy, a płatwiowo-kleszczowy, zbudowany będzie, gdy rozpiętość będzie większa niż 9 m, ale nie przekroczy 12 m (maksymalnie 16 m).


Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas