Artykuł sponsorowany Jak wymienić zamek w drzwiach?

Jak wymienić zamek w drzwiach?

Jeśli zamek w drzwiach zepsuł się lub służy nam już długi czas, to naturalną koleją rzeczy będzie jego wymiana. Możemy skorzystać z pomocy fachowców, którzy przyjadą do nas i zmienią zamek lub możemy sami zdecydować się na wymianę. Jednak zanim się za to zabierzemy, warto poznać kilka technik, jak to zrobić. Odpowiednia wiedza oraz przygotowanie pozwoli nam na samodzielną wymianę zamka.

Wymiana wkładki czy całego zamka? 

Jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielną wymianę zamka w drzwiach, to pierwszym krokiem, jaki należy zrobić, jest sprawdzenie jaki mechanizm jest zamontowany w drzwiach

Jak mówią specjaliści z firmy DSTechnik: „Aby to zrobić musimy uważnie rozkręcić stary zamek. W tym celu niezbędne będą podstawowe narzędzia, takie jak śrubokręt pasujący do śruby". 

Warto wiedzieć, że wkładki bębenkowe używane są w zamkach, w których do otwierania stosowane są klucze płaskie. Jeśli posiadamy właśnie takie, to wymiana zamka skończy się tylko na wymianie wkładki. Będzie to zdecydowanie prostsze niż w przypadku wymiany całego mechanizmu zamka do drzwi. 

Wymiana wkładki bębenkowej

Wymianę wkładki zaczynamy od odkręcenia śruby przy użyciu odpowiedniego śrubokręta. Podczas tej czynności uważajmy, żeby nie uszkodzić i nie porysować drzwi. Jeśli już odkręciliśmy śrubę, to możemy wymontować wkładkę. Następnie należy ją dokładnie zmierzyć na płaskiej powierzchni, aby kupić nową pasującą wkładkę. Możemy również starą wkładkę zabrać ze sobą do sklepu, aby mieć pewność, że nowa będzie pasować do drzwi. Nową wkładkę bębenkową montuje się również bardzo szybko i prosto. Należy umieścić ją na miejscu starej oraz dokładnie przykręcić śrubę. Możemy również skorzystać z oferty wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokonają wymiany mechanizmu za nas.

Wymiana całego mechanizmu

Niestety nie zawsze wymiana skończy się tylko na nowej wkładce. W niektórych przypadkach trzeba wymienić cały zamek. W tym celu przygotujmy odpowiedni śrubokręt oraz klucze imbusowe. Jeśli mamy już przygotowane narzędzia, możemy zabrać się za odkręcanie klamki oraz szyldu. Zamki mogą posiadać zatrzask uruchamiany klamką lub zasuwę. Niektóre zamki, szczególnie te antywłamaniowe, posiadają kilka trzpieni, które przesuwane są kluczem. Po odkręceniu klamek i szyldu, wykręćmy również wkładkę bębenkową, o której była mowa powyżej. Nie zapomnijmy również o wyciągnięciu kwadratowego trzpienia przechodzącego przez całą grubość drzwi, na którym mocowane są klamki po obu stronach. Teraz pozostaje już tylko podważenie zamka i wyciągnięcie go w całości. Jeśli mamy taką możliwość zabierzmy zdemontowany zamek do sklepu. Dzięki temu unikniemy pomyłki podczas zakupu nowego. Montaż nowego zamka jest analogiczny i równie prosty, co demontaż. Należy go wsunąć na miejsce starego, a następnie  przykręcić dokładnie wszystkie śruby. 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas