Artykuł sponsorowany Jak wybrać pompę ciepła do domu?

Jak wybrać pompę ciepła do domu?

Pompa ciepła bazuje wyłącznie na odnawialnych źródłach energii, a więc jest to w pełni ekologiczny sposób ogrzewania budynków. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, przy czym różnica tkwi nie tylko w typie źródła dolnego. Wybierając pompę ciepła do domu, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników.

Kryteria wyboru pompy ciepła

Dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego nie jest łatwy. Konieczne jest przeanalizowanie kilku podstawowych kwestii. Na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego pompa ciepła będzie używana – czy ma ogrzewać jedynie budynek, czy również wodę użytkową? Co więcej, pompa może pracować w sposób samodzielny lub wspomagająco z innym typem kotła, na przykład na paliwo stałe.

Kolejny krok to analiza możliwości i ograniczeń, jakie daje nasza działka. Warto bowiem wiedzieć, że pompy ciepła mogą pozyskiwać energię z powietrza, gruntu lub wody. Jeśli działka jest rozległa, warto rozważyć montaż gruntowej pompy ciepła, najlepiej z pionowym kolektorem, co jednak jest dość kosztowne. Alternatywą jest pompa wodna, ale ograniczenie stanowi dostępność wód gruntowych na terenie działki – konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów, które dostarczą informacji między innymi o wahaniach temperatury wód. Z kolei pompy powietrzne są najprostsze w montażu – nie wymagają ingerencji w teren, a energię cieplną czerpią z powietrza zewnętrznego.

Wybór pompy ciepła zależny jest także od tego, na jakie górne źródło ciepła się zdecydujemy. Pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, które najlepiej zaprojektować jeszcze na etapie budowy nowego domu. W starszych budynkach lepiej jest wymienić kaloryfery na nowocześniejsze, dostosowane do pomp ciepła.

Moc pompy ciepła

Na etapie doboru parametrów technicznych urządzenia warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców, zajmujących się na co dzień montażem pomp – czego przykładem jest firma GWINT z Dębniaka koło Zgierza.

Moc pompy ciepła określana jest wskaźnikiem Pg, czyli ilością energii dostarczanej do systemu. Aby otrzymać wartość Pg, przy montażu pomp ciepła w województwie łódzkim mnoży się powierzchnię budynku przez zapotrzebowanie na moc. Uwzględnić należy także wskaźnik Pe, czyli zapotrzebowanie na energię elektryczną, a więc im mniejszy wskaźnik Pe, tym pompa jest tańsza w użytkowaniu.

Ważnym parametrem jest także współczynnik COP, czyli stosunek mocy grzewczej do mocy, jaka musi być pobierana z zewnątrz – im mniejszy COP, tym mniej energii jest potrzebne do wytworzenia tej samej ilości ciepła.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas