Materiał Partnera Jak tanio zbudować dom?

Jak tanio zbudować dom?

Wybudowanie domu jednorodzinnego to marzenie wielu Polaków, jednak nie każdego stać na koszty, które z tym się wiążą. Coraz więcej osób poszukuje domów, których budowa będzie tania, a jednocześnie będą one w pełni funkcjonalne. Jak zbudować tani dom? Dlaczego oszczędzanie na materiałach nie jest dobrym pomysłem? Już wkrótce poznasz odpowiedzi na dręczące Cię pytania!

Projekt to podstawa

Nie da się zaprzeczyć, że podstawowym czynnikiem decydującym o kosztach domu jest projekt. Osoby, które mają mocno ograniczony budżet powinny zdecydować się na dom o niewielkim metrażu. Ważne jest jednak, aby mimo wszystko posiadał on funkcjonalnie rozplanowane pomieszczenia. Doświadczony projektant jest w stanie stworzyć minimalistyczny domek, który będzie ładny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Warto skorzystać z usług wykwalifikowanego architekta. Dobrego specjalistę można znaleźć między innymi w Biurze Projektowym MS, które znajduje się w miejscowości Okleśna.

Nie oszczędzaj na materiałach

Trzeba pamiętać, że nie na wszystkim można oszczędzać. Jeśli chodzi o materiały budowlane, zawsze powinny być dobrej jakości, gdyż mają one wpływ na stabilność konstrukcji oraz trwałość całego budynku. Niestety, osoby niemające doświadczenia często dają się namówić na tanie materiały, które już po kilku latach zaczynają generować masę problemów. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie malutkiego domu z porządnych materiałów niż piętrowego, który po paru sezonach będzie wymagał kompleksowego remontu. Koszty budowy zostaną przedstawione przez architekta, który postara się dostosować je do finansów klienta. Oszczędzić można natomiast na materiałach wykończeniowych, decydując się na dobre, lecz klasyczne rozwiązania, zamiast ekskluzywnych nowości.

Nie śpiesz się z wykończeniem

W momencie, kiedy pozostaje tylko wykończenie budynku, zwykle właściciel stara się zrobić wszystko w pośpiechu. Jeśli nie trzeba w ciągu najbliższych tygodniu się przeprowadzać, warto spowolnić nieco proces wykończenia, aby nie pchać się w niepotrzebne kredyty. Prace wykończeniowe mogą generować wysokie koszty, więc warto dobrze zaplanować budżet. Ostatnim etapem jest zakup wyposażenia oraz mebli. Umeblowanie należy zacząć od najważniejszych pomieszczeń, takich jak kotłownia, łazienka i kuchnia. Pozostałe pokoje można tymczasowo umeblować w sposób prowizoryczny. Dzięki temu można szybko zakończyć budowę i wprowadzić się do nowego domu, a w ciągu kilku najbliższych miesięcy (lub lat) stopniowo kupować sobie luksusowe wyposażenie do kolejnych pomieszczeń.

Opracowanie:

Ms Biuro Projektowe Marcin Sieprawski

Okleśna , Nowa Kolonia 16

Podziel się