Artykuł sponsorowany Jak układać kostkę brukową?

Jak układać kostkę brukową?

Nawierzchnie wykonane z kostki brukowej należą do najbardziej trwałych i wytrzymałych, a jednocześnie są bardzo estetyczne. Jednak aby cieszyć się pięknym podjazdem czy ścieżką z kostki, należy układać ją z dużą dbałością.

Gdzie sprawdzi się kostka brukowa

Kostka brukowa to doskonałe rozwiązanie zarówno jako nawierzchnia ścieżek przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, jak i placów oraz dróg, po których będą poruszały się ciężkie pojazdy – przekonuje nasz rozmówca z firmy Arkadia. To, w jaki sposób planujemy wykorzystywać daną nawierzchnię, musimy mieć na uwadze już podczas wyboru kostki.

Wybór kostki brukowej

Przeznaczenie nawierzchni warunkuje grubość kostki brukowej. Wybór kształtu, wielkości i barwy materiału dyktują już tylko względy estetyczne. Co więcej, kostka brukowa może być układana w rozmaite wzory, nadając przestrzeni niepowtarzalny charakter. W celu uzyskania pięknego efektu estetycznego, konieczne jest przygotowanie szczegółowego projektu.

Przygotowanie podbudowy

Dysponując materiałem oraz projektem, nie możemy od razu przystąpić do układania kostki. W pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie podbudowy. W zależności od przewidywanych obciążeń podbudowę wykonuje się z mieszaniny piasku i żwiru, kruszywa lub betonu. Warstwę tę należy następnie zagęścić do wymaganej w danym przypadku stateczności.

Kolejnym etapem jest wykonanie podsypki ze żwiru, piasku lub kruszywa. Po wysypaniu podsypki trzeba ją wyrównać. Dopiero teraz można rozpocząć układanie kostki brukowej.

Układanie kostki brukowej

Prawidłowe ułożenie kostki brukowej nie jest zadaniem łatwym i wymaga przestrzegania kilku istotnych zasad. Poszczególne elementy należy układać z zachowaniem kilkumilimetrowych odstępów i dbać o to, by kostki nie przesuwały się na warstwie podsypki.

Kostkę układamy rzędami lub wg wzoru przewidzianego w projekcie. Niekiedy konieczne jest przycięcie poszczególnych elementów z wykorzystaniem szlifierki do betonu lub specjalnej gilotyny. Niezwykle istotne jest przestrzeganie zasady dotyczącej ulokowania stanowiska roboczego – musi się ono znajdować zawsze na ułożonej już kostce.

Wykończenie nawierzchni z kostki brukowej

Ułożoną kostkę brukową należy docisnąć całość do podłoża i ubić np. za pomocą wibratora powierzchniowego z gumową nakładką. Ostatnim etapem jest wypełnienie szczelin piaskiem. W tym celu posypujemy kostkę piaskiem i wmiatamy go w przestrzenie między poszczególnymi elementami.

Jak widać, ułożenie kostki brukowej wymaga dużej dokładności, wprawy oraz rozmaitych narzędzi i urządzeń. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zaangażowanie do tego profesjonalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas