Materiał Partnera Dlaczego układanie kostki to zadanie dla fachowców? Spytaliśmy ekspertów z firmy Adriana Szarka.

Dlaczego układanie kostki to zadanie dla fachowców? Spytaliśmy ekspertów z firmy Adriana Szarka.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z prywatną posesją, czy przestrzenią publiczną, kostka brukowa sprawdza się wszędzie doskonale. Ten ceniony przez wielu materiał odnajdziemy zarówno na parkingach, chodnikach, jak i ogrodowych ścieżkach bądź tarasach. Chociaż jej układaniem powinni zajmować się wyłącznie specjaliści, inwestorzy niejednokrotnie próbują działać na własną rękę, co grozi popełnieniem błędów, które skutkują nie tylko spadkiem funkcjonalności nawierzchni.

Kostka nie dla amatorów

Podejmując decyzję o ułożenie kostki brukowej na danym obszarze zakładamy, że będzie nam ona służyła przez wiele lat. Tak się faktycznie dzieje, gdy prace montażowe powierzymy fachowcom z firmy Adriana Szarka mającej swą siedzibę w Gawrolinie. Jak tłumaczy przedstawiciel przedsiębiorstwa, prace z kostką brukową tylko pozornie wyglądają na łatwe, a same dobre chęci nie są wystarczające, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Chociaż sprzęt można dostać od ręki, to bez odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia, nie ma liczyć na wysoki poziom estetyki – dodaje.

Chociaż dla wielu z nas symbolem nieudolności działań z kostką, jest nierówna nawierzchnia, błędy mogą pojawić się już przed rozpoczęciem samej inwestycji. Osoby niezaznajomione z tematem źle bowiem obliczają zapotrzebowanie na materiał. Wówczas, zamiast szybko sfinalizować działania, są oni zmuszeni do przestojów.  Zdarza się, że zniechęceni taką sytuacją rezygnują z dalszych prac i wcale nie należy to do rzadkości.

Technika – na kostkę taktyka

Nie da się ukryć, że większość mniej lub bardziej poważnych pomyłek przy samodzielnym układaniu kostki wynika z nieodpowiedniej techniki.

Jako specjaliści, doskonale wiemy, że na skutek oddziaływania temperatury czy wilgoci, dochodzi do zmiany wymiarów materiału. Z tego powodu nie można dopuścić, aby poszczególne elementy znajdowały się zbyt blisko siebie. Za granicę bezpieczeństwa uznaje się trzymilimetrowe odstępy. Amatorzy prac brukarskich układają jednak materiał, nie zachowując zalecanych odległości, co ostatecznie prowadzi do uszkodzeń krawędzi i stopniowego wypychania mniejszych części - podkreśla jeden z pracowników przedsiębiorstwa Adriana Szarka

Jak mówi znane przysłowie – pośpiech to zły doradca. Pragnąć jak najszybciej zrealizować inwestycję, laicy zapominają o niezwykle istotnej kwestii, jaką są precyzyjne pomiary poziomu nawierzchni. Czym grożą nieprecyzyjne wyliczenia? Działanie z zegarkiem w ręku to duże ryzyko wystawania kostki ponad określony teren, lub też jej zasypywania przez znajdujące się wyżej warstwy gleby.

Układanie kostki przez osoby nie mające pojęcia o zagadnieniu, często prowadzi ponadto do wykonawstwa niepoprawnego spadku, który powinien wynosić ok.3 %. Istotny jest także jego sam kierunek, ponieważ bez wyprofilowania w stronę ulicy bądź ogrodu, na powierzchni materiału będzie zalegać nieustannie woda opadowa. Ta gromadząc się regularnie, sprzyja pęknięciom, a także rozwojowi grzybów bądź pleśni.

Chcąc cieszyć się podjazdem, chodnikiem czy ścieżką zachowującą swą funkcjonalność przy wysokich walorach estetycznych, nie ma co oszczędzać. Powierzając realizację firmie Adama Szarka można liczyć na szybki postęp prac za rozsądną cenę, a nasza nawierzchnia, o ile odpowiednio o nią zadbamy przetrwa przez długi czas. Gorąco polecamy!

Opracowanie:

Adrian Szarek

Garwolin , Armii Krajowej 8a

  • tel. 519 796 472

Podziel się