Materiał Partnera Jak tworzy się wykop pod szambo przydomowe?

Jak tworzy się wykop pod szambo przydomowe?

Budowa szamba przydomowego jest przeprowadzana zarówno na etapie budowy domu, jak i w przypadku chęci odłączenia się od sieci zewnętrznej. Tego typu inwestycja wiąże się przy tym z koniecznością podjęcia współpracy z geotechnikiem, instalatorem oraz firmą robót ziemnych, która przygotuje właściwy wykop. Jak jest on tworzony według prawnych i technicznych obostrzeń? Dowiedz się tego właśnie teraz.

Dobór właściwej lokalizacji szamba

Lokalizacja szamba w ogrodzie musi spełniać zarówno warunki prawne, jak i geotechniczne. Przede wszystkim należy zachować minimalnie 15 metrów odległości zbiornika bezodpływowego oraz ujęcia wody pitnej (studni). Szambo nie może znajdować się także w bezpośrednim sąsiedztwie rurociągów z gazem oraz wodą. Minimalną odległością jest w tej sytuacji wolny pas 1,5 metra. Dla przewodów elektrycznych wystarczy zaś odstęp 0,8 metra.

Jeśli chodzi o warunki geotechniczne, miejsce na szambo nie powinno być grząskie, powinno zapewniać łatwy dostęp do pracy firm świadczących usługi asenizacyjne (wywóz i kontrola nieczystości płynnych komunalnych), a także bezsprzecznie musi zapewniać odpowiednią temperaturę pod gruntem. Wielokrotnie istotna jest zatem wymiana ziemi, odwodnianie terenu oraz tworzenie termoizolacji z wykorzystaniem warstwy żużlowej.

Cechy dobrego wykopu szamba

Tworzeniem wykopów szamb przydomowych zajmują się profesjonalne firmy, które posiadają odpowiednie zezwolenia oraz technologie – koparki, wywrotki i ciężarówki transportujące materiały sypkie. Współpracę warto zatem podjąć m.in. z przedsiębiorstwem EmPex Koparki, które zrealizowało już wiele małych i dużych inwestycji robót ziemnych dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych. Eksperci z takich firm wyróżniają następujące cechy dobrego wykopu pod szambo:

 • wykop musi posiadać trwałe i odwodnione podłoże, które nie doprowadzi od osiadania konstrukcji szamba betonowego lub tego z tworzywa sztucznego;
 • wykop musi być stworzony na odpowiednim poziomie od wód gruntowych, aby uniknąć możliwości wypchnięcia zbiornika;
 • istotne jest stworzenie właściwego dla danego terenu spadku poziomu rur doprowadzających ścieki (najczęściej spadek wynosi od 1,5 do 3%, czyli od 1,5 do 3 cm na jeden metr);
 • wykop musi mieć dostosowane wymiary i kształty do własności technicznych szamba betonowego lub tego z tworzywa sztucznego – najczęściej wymiary powinny być większe o około 0,5 metra od zewnętrznych ścian zbiornika;
 • ważne jest wypoziomowanie dna wykopu, a także stworzenie podsypki stabilizującej grunt.

Przykładowe wymiary wykopu dla szamb betonowych

Zbiorniki betonowe szamb są znacznie popularniejsze od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Są one po prostu trwalsze. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, najczęściej inwestorzy wybierają szamba, które nie przekraczają 10 m3 pojemności. Dzięki temu unikają konieczności ubiegania się o urzędowe pozwolenie na budowę. Warto zatem poznać kilka przykładowych wymiarów wykopów dla zbiorników z betonu odpowiedniej pojemności. Podane wartości są zuniwersalizowane, co oznacza, że wykop dostosowywany musi być do wymiarów konstrukcji betonowej. Ta w zależności od producentów może się jednak różnić. W ogólnym ujęciu spotykamy się jednak z następującymi wykopami:

 • dla szamba 4 m3 wykop 3,00 (długość) x 2,50 (szerokość) x 1,70 (wysokość) metra,
 • dla szamba 5 m3 wykop 3,00 x 2,50 x 1,95 m,
 • dla szamba 6 m3 wykop 3,00 x 2,50 x 2,10 m,
 • dla szamba 8 m3 wykop 3,50 x 3,00 x 2,00 m,
 • dla szamba 10 m3 wykop 3,50 x 3,00 x 2,40 m. 

Opracowanie:

EmPex Koparki Emilia Łopatniuk

Gorzów Wielkopolski , Mieszka I 11 lok. 10

 • tel. 888 331 275

Podziel się