Artykuł sponsorowany Jak przygotować ściany do malowania – krok po kroku

Jak przygotować ściany do malowania – krok po kroku

Planujesz odmalować ściany? Chciałbyś przeprowadzić profesjonalne prace remontowe i odpowiednio przygotować się do czynności malarskich? Jeżeli zastanawiasz się, czy malowanie użytkowych przestrzeni jest rzeczywiście tak łatwe, jak mogłoby się wydawać, zapoznaj się z listą niezbędnych prac. Sprawdź, krok po kroku, jak przygotować ściany do malowania i co zrobić, aby uzyskać najlepsze efekty końcowe

Przygotowanie ścian do malowania

Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić podczas przygotowywania ścian do malowania, jest usunięcie wszelkich przedmiotów i dekoracji. Po ich zdjęciu sprawdź, czy  nie pozostały resztki kleju – niekiedy nawet po usunięciu lustra lub dekoracyjnej naklejki ściennej pozostaje klej bądź śliski film. Wszelkie zabrudzenia powinny zostać dokładnie wyczyszczone – w przeciwnym razie pod świeżą warstwą farby na ścianie pojawią się nieestetyczne nierówności. Aby usunąć klej, można użyć mieszaniny wody z mydłem – jeśli nadal mocno się trzyma, spróbuj użyć plastikowej szpachli.
 Kolejnym krokiem jest ochrona gniazdek i osłon wyłączników. Najłatwiej to zrobić, przyklejając dopasowane paski taśmy malarskiej. Gdy prace są już ukończone, wystarczy oderwać taśmę.

Naprawienie nierówności i dziur – prace malarskie

Jeśli na ścianach widoczne są wgniecenia lub dziury przed przystąpieniem do malowania należy je załatać. W tym celu najlepiej przeszlifować szorstkie krawędzie i nałożyć warstwę tynku, aby wypełnić dziurę, a następnie wygładzić wszystkie ubytki. W niektórych przypadkach należy nałożyć kilka warstw, aby dobrze wypełnić wgłębienie – po każdej z nich tynk powinien być wygładzony tak, aby całkowicie zrównał się ze ścianą. W przypadku dużej ilości uszkodzeń warto skonsultować się z profesjonalnym tynkarzem np. z Reschem, który zaproponuje najlepszy sposób wypełnienia ubytków i zabezpieczenia wszystkich wrażliwych miejsc.

Wyszlifowanie nierównych obszarów

Świeżo otynkowane otwory i wgniecenia to nie jedyne obszary, które mogą wymagać szlifowania. Jeśli poprzednia warstwa farby zaczęła bąbelkować lub masz jakiekolwiek nierówności na ścianie, również je przeszlifuj. W większości przypadków wystarczy kawałek papieru ściernego, aby naprawić kłopotliwe miejsce. Zdarza się jednak, że praca może wymagać nieco więcej wysiłku. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się szlifierka elektryczna, która szybko i precyzyjnie wyeliminuje wszelkie defekty powierzchniowe. Kiedy ściana jest już załatana, przychodzi czas na zabezpieczenie listwy. W tym celu warto użyć taśmy malarskiej, która skutecznie zabezpieczy krawędź na styku sufitu i ścian (to uchroni powierzchnię sufitu przed przypadkowym maźnięciem farbą). 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas