Materiał Partnera Budowa domu jednorodzinnego – stan surowy otwarty a zamknięty

Budowa domu jednorodzinnego – stan surowy otwarty a zamknięty

Inwestorzy, którzy szukają wykonawcy, zajmującego się budową domów jednorodzinnych, prędzej, czy później, spotkają się z pytaniem, dotyczącym tego, w jakim zakresie mają zostać wykonane prace. Warianty odpowiedzi są w zasadzie trzy. Pierwszy z nich to oczywiście budowa pod klucz i w tym przypadku nie trzeba tłumaczyć niczego. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku stanu surowego otwartego i zamkniętego. Jakie są podstawowe różnice?

Stan surowy otwarty

Decyzję o budowie domu do stanu surowego otwartego bardzo często podejmują wszyscy ci, którzy finansują inwestycję z własnych oszczędności i nie chcą się kredytować. W zakresie tych prac znajdują się wszystkie niezbędne czynności związane pośrednio lub bezpośrednio ze wzniesieniem bryły budynku i konstrukcji dachowej. O czym konkretnie mowa? Firma budowlana zajmie się wykonaniem prac ziemnych, wylaniem fundamentów oraz wymurowaniem ścian i położeniem stropów. Można liczyć także na prace ciesielskie oraz dekarskie.

W ścianach przygotowane zostają otwory na stolarkę, wylewane są schody oraz, w zależności od ustaleń z inwestorem, posadzki. W zdecydowanej większości przypadków elewacji nie ociepla się oraz nie są wykonywane prace związane z położeniem gładzi i tynków. Wewnątrz obiektów również nie prowadzi się prac wykończeniowych. Jak sama nazwa wskazuje, stan surowy otwarty charakteryzuje się brakiem stolarki otworowej. Dlaczego?

Stan surowy zamknięty

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zakup okien, drzwi oraz bramy garażowej to nic wielkiego. Prawda okazuje się jednak zupełnie inna. Obecnie wiele domów wznosi się na podstawie wyznaczników architektury nowoczesnej, cechującej się sporą ilością różnego rodzaju przeszkleń. Taki san rzeczy powoduje, że inwestorzy muszą zmierzyć się z wydatkami oscylującymi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od jakości wybranych produktów. Swoje kosztuje również robocizna. Należy jednak pamiętać o tym, że prawo budowlane nie precyzuje dokładnie wyznaczników tego, co można, a czego nie można uznać za zakończenie konkretnego etapu.

Wielu klientów decyduje się zatem na rozwiązania pośrednie. Aby zagwarantować sobie jak największą elastyczność w negocjacjach, dotyczących zakresu robót, zdecydowanie warto skorzystać z usług najbardziej doświadczonych firm takich jak Len-Bud. Rzetelność, doświadczenie, terminowość wykonywanych zleceń. To wszystkie sprawia, że firma ta postrzegana jest w kategoriach jednej z najlepszych w skali regionu. Bez względu na ilość powierzonych prac zawsze można liczyć na rzetelne doradztwo oraz atrakcyjne warunki cenowe.

Opracowanie:

Len-Bud Przemysław Lenart

Krzeszów 270

  • tel. 517 828 520

Podziel się