Artykuł sponsorowany Jak przebiega suszenie piasku w suszarce bębnowej?

Jak przebiega suszenie piasku w suszarce bębnowej?

Suszenie piasku to proces technologiczny, o którego istnieniu niewielu z nas zdaje sobie sprawę – wszak kupując piasek, oczekujemy zwykle, aby został dostarczony na czas, w odpowiedniej ilości i dobrej cenie. Rzadziej skupiamy się na jego właściwościach, chociaż czasem zwrócą one naszą uwagę; szczególnie, gdy potrzebujemy piasku o szczególnych cechach, dostosowanych do wytwarzania specyficznych materiałów budowlanych. Aby piasek osiągnął pożądane właściwości, musi zostać poddany suszeniu – w przeciwnym razie może nie nadawać się do zastosowania na budowie.

Wszechstronne suszarki bębnowe

Profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją piasku budowlanego, takie jak suszarnia piasku Anmar, posługują się wieloma różnymi maszynami i urządzeniami. W ich skład wchodzą suszarki – maszyny, w których wilgoć zawarta w materiale sypkim przekazywana jest do czynnika suszącego, którym najczęściej jest powietrze. Najczęściej wykorzystywanymi suszarkami są niewątpliwie suszarki bębnowe. Swoją popularność zawdzięczają paru czynnikom. Są przede wszystkim bardzo wszechstronne – mogą służyć do suszenia wielu typów materiałów sypkich, choć oczywiście najczęściej wykorzystywane są do suszenia najpopularniejszego spośród nich piasku. Suszarki bębnowe charakteryzują się także prostotą konstrukcyjną, dzięki czemu ich naprawa, konserwacja czy serwisowanie nie nastręczają dużych trudności. Ma na to wpływ także duża dostępność części zamiennych, która jednoznacznie wynika z popularności suszarek bębnowych. Inną pożądaną cechą tego typu maszyn jest wysoka sprawność cieplna.

Zasada działania suszarki bębnowej

Trafiający do suszarki bębnowej piasek jest unoszony poprzez obrót jej bębna. Opada następnie w strumieniu gorącego powietrza lub innego czynnika suszącego. Czynnik może przebiegać zgodnie z ruchem piasku lub przeciwko niemu. Do suszenia piasku najczęściej stosuje się suszarki bezprzeponowe – używane wtedy, gdy materiał suszony może bez przeszkód zetknąć się z czynnikiem suszącym. Zwykle montowane są one pod pewnym kątem, co ułatwia przesuwanie się materiału we wnętrzu bębna maszyny. Nieco bardziej skomplikowane w działaniu są suszarki dwu‐ lub wielobiegowe. Niektóre z nich oferują nawet możliwość ochładzania materiału. W dwubiegowych suszarkach materiał podawany jest do tzw. płaszcza wewnętrznego, gdzie jego ruch jest zgodny z ruchem czynnika suszącego. Następnie materiał trafia do płaszcza zewnętrznego, gdzie jego ruch jest odwrotny do ruchu czynnika suszącego. Tutaj także może zajść ochładzanie piasku za pomocą powietrza atmosferycznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas