Artykuł sponsorowany Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Zabezpieczanie powierzchni poprzez nanoszenie lakierów nigdy nie było tak skuteczne, jak po wdrożeniu technologii malowania proszkowego. Technika proszkowa od wielu lat jest podstawową metodą lakierowania nie tylko elementów stalowych, ale też wykonanych z innych materiałów. Czemu zawdzięcza swoją popularność i jak przebiega proces malowania proszkowego? Dowiesz się po lekturze artykułu.

Na czym polega technologia malowania farbami proszkowymi?

Malowanie proszkowe jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczania antykorozyjnego. Zapewnia efektywną ochronę elementów stalowych przed utlenianiem i gwarantuje ich długą żywotność oraz utrzymanie odpowiednich parametrów technicznych i wytrzymałościowych. Nie wolno także zapomnieć o walorach estetycznych. Nowoczesne farby proszkowe zapewniają bowiem gładkie i trwałe powłoki lakiernicze. Technologia lakierowania proszkowego jest metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Polega na nanoszeniu naelektryzowanych cząstek specjalnych farb proszkowych na powierzchnię, która charakteryzuje się dobrym przewodnictwem elektrycznym. Tak wykorzystane zjawisko elektrostatyczne pozwala powłoce lakierniczej utrzymać się na powierzchni malowanego elementu.

Malowanie proszkowe – krok po kroku

Pierwszym etapem i to bardzo ważnym jest odpowiednie przygotowanie powierzchni poprzez jej dokładne oczyszczenie mechaniczne i chemiczne. Element należy poddać obróbce, która pozbawi materiał wszystkich zabrudzeń, tłustych plam oraz nierówności. Skutecznymi metodami jest piaskowanie stali lub śrutowanie stali. Warto też pamiętać, że nadanie powierzchni pewnej chropowatości zapewni lepsze przylegania drobin farby. Jak wyjaśniają eksperci malarni proszkowej Novacolor z Ostrowa Wielkopolskiego, podstawowy proces malowania odbywa się w kabinach lakierniczych przy użyciu profesjonalnych pistoletów. Metalowe elementy pokrywa się naelektryzowanymi cząsteczkami farby o rozmiarach od 20 do 100 μm. Dzięki wcześniej opisanemu zjawisku elektrostatycznemu farba w postać drobnego proszku o odpowiednich właściwościach fizykochemicznych skutecznie przykleja się do malowanej powierzchni.

Końcowym etapem jest wypalanie farby w specjalnych piecach, w temperaturze około 200 ⁰C. Struktura farby ulega stopieniu, a tym samym polaryzacji wiązań chemicznych, a następnie twardnieniu. Dopiero po pełnym wyschnięciu powłoka lakiernicza nabiera swoich właściwości. Na koniec warto wspomnień o ekologicznym aspekcie malowania proszkowego. Farby proszkowe są bezpieczne dla otoczenia, a sama technologia nie wymaga stosowania nieprzyjaznych środowisku naturalnemu rozpuszczalników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas