Materiał Partnera Jak pozbyć się starego lub niechcianego budynku z działki?

Jak pozbyć się starego lub niechcianego budynku z działki?

Mogłoby się wydawać, że skoro jesteśmy właścicielami działki, to wszystko, co się na niej znajduje, jest naszą własnością i możemy z tym robić, co tylko chcemy. Jednak to nie do końca prawda. Jeśli planujemy dokonać większych zmian, często wymagane są odpowiednie pozwolenia. Jedną z takich właśnie sytuacji są prace wyburzeniowe. Jakie warunki należy spełnić, aby móc dokonać rozbiórki budynku? W jaki sposób ją przeprowadzić?

Kwestie prawne i formalne

Na to, czy będziemy mogli bez problemu wyburzyć budynek, ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim jego rozmiar, lokalizacja, a także stan. Kwestie te szczegółowo reguluje Prawo budowlane. Jeśli obiekt ma powierzchnię nie większą niż 25 m2 i nie jest wpisany na listę zabytków, możemy rozebrać go bez żadnych pozwoleń (podobnie, jak i wybudować). Z kolei w przypadku budynków większych, ale niebędących zabytkami, o wysokości nieprzekraczającej 8 m i odległości od granicy działki nie mniejszej niż połowa tej wysokości, zamiar ich wyburzenia należy zgłosić. Takie zgłoszenie, które składane jest do starostwa, zawiera szczegółowe informacje o rodzaju i zakresie prac. Natomiast wszelkie pozostałe przypadki wymagają uzyskania pozwolenia.  

Jak wykonać rozbiórkę?

Niektórym rozbiórka, czy też całkowite wyburzenie budynku wydaje banalnie proste. W końcu co może być trudnego w zburzeniu starej konstrukcji, która niekiedy ledwo się trzyma. Ale wbrew pozorom właśnie to, może stanowić największe zagrożenie, dla każdego, kto postanowi pozbyć się budynku samodzielnie. Trzeba podkreślić, iż rozbiórka to wieloetapowy proces, który warto odpowiednio zaplanować, biorąc pod uwagę specyfikę konstrukcji danego budynku, jego wielkość oraz usytuowanie, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie. Na samym początku musimy także podjąć decyzję o sposobie rozbiórki – czy wykonamy ją ręcznie, czy przy użyciu maszyn.

Usługi specjalistów gwarancją bezpieczeństwa

Chociaż nie jest to podyktowane przepisami prawa, zdecydowanie najłatwiejszym, ale też najbezpieczniejszym sposobem na zlikwidowanie budynku, jest wynajęcie w tym celu specjalistów. Ci z działającej na terenie województwa świętokrzyskiego firmy PHU Pion inż. Szymon Mucha, posiadają nie tylko wiedzę i duże doświadczenie w tym, jak szybko i sprawnie wykonywać prace wyburzeniowe, ale też dysponują odpowiednim do tego sprzętem. Co więcej, zajmą się oni wszelkimi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem przeprowadzanych prac, a także zaplanują ich przebieg pod względem logistycznym.

Opracowanie:

PHU Pion inż. Szymon Mucha

Janik , Wiatraczna 16

Podziel się