Artykuł sponsorowany Jak powstaje i gdzie wykorzystywane jest szkło emaliowane dostępne w ofercie firmy Grapam Krzysztof Kiersztyn?

Jak powstaje i gdzie wykorzystywane jest szkło emaliowane dostępne w ofercie firmy Grapam Krzysztof Kiersztyn?

Szkło m.in. ze względu na swoje właściwości oraz możliwości obróbki to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Firma Grapam Krzysztof Kiersztyn z siedzibą w Ełu zajmuje się produkcją, obróbką oraz sprzedażą szkła budowlanego, w tym szkła emaliowanego. Sprawdźmy, w jakich miejscach może zostać ono wykorzystane oraz na czym polega proces emaliowania.

Jak powstaje szkło emaliowane?

Szkło emaliowane powstaje poprzez pokrycie szklanej tafli warstwą farby ceramicznej. Jednak samo pokrycie szkła farbą nie wystarczy, dlatego kolejnym krokiem procesu emaliowania jest odpowiednie wysuszenie tafli oraz jej hartowanie, czyli podgrzanie do około 660 °C oraz natychmiastowe schłodzenie sprężonym strumieniem powietrza. Dzięki temu użyta farba ceramiczna zostaje na stałe wtopiona w powierzchnię szkła, a dodatkowo staje się ono dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W procesie emaliowania szkła wykorzystywane są dwie metody nanoszenia farby. Jedna z nich wykorzystuje technikę sitodruku, która pozwala na dodatkowe zdobienie szkła, gdyż polega na nałożeniu szablonu z wybranym elementem dekoracyjnym na drobną siatkę oraz przetłoczeniu farby na szklaną powierzchnię. Kolejną metodą wykorzystywaną w procesie produkcji szkła emaliowanego jest nakładanie farby za pomocą walca, dzięki któremu można dostosować ilość, grubość oraz kształt nanoszonych warstw. Cienka warstwa emalii sprawi, że szkło będzie przepuszczało światło dzienne przy jednoczesnym rozmazaniu konturów np. osoby znajdującej się za szybą, natomiast kilka warstw farby ceramicznej sprawi, że szkło będzie całkowicie nieprzezierne.

W jakich miejscach stosowane jest szkło emaliowane dostępne w ofercie firmy Grapam?

Szkło emaliowane, którego produkcją zajmuje się przedsiębiorstwo Grapam Krzysztof Kiersztyn to szkło o wysokich walorach dekoracyjnych. Jego szeroka paleta barw oraz możliwość dostosowania przeźroczystości tafli sprawiają, że wykorzystywane jest ono zarówno w architekturze, jak i dekoracji wnętrz. Przedstawiciel firmy Grapam dodaje:

Szkło emaliowane charakteryzuje się również ciekawymi właściwościami fizycznymi, ponieważ proces w jakim powstaje sprawia, że jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury oraz wpływ innych czynników atmosferycznych. Dodatkowo emalia, którą pokrywane jest szkło, jest niesamowicie trwała. W naszym zakładzie doświadczeni eksperci tworzą najwyższej jakości szkło w szerokiej gamie kolorystycznej.

Ponadto szkło emaliowane ze względu na swoje walory estetyczne, wykorzystywane jest do produkcji elementów wyposażenia wnętrz, czyli m.in. urządzeń AGD, drzwi, schodów, mebli, kabin prysznicowych oraz stołów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas