Artykuł sponsorowany Czy można zabudować balkon w bloku?

Czy można zabudować balkon w bloku?

Zabudowanie balkonu to bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się tą przestrzenią przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Prace warto zaplanować na ciepłe miesiące. Jednak czy zabudowa balkonu jest możliwa w każdej sytuacji? Sprawdź i dowiedz się, czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na takie prace, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach jest ono niezbędne.

Czy do zabudowy balkonu konieczne jest uzyskanie pozwolenia?

Mieszkańcy bloków zawsze muszą uzyskać pozwolenie do przeprowadzenia prac związanych z zabudową balkonu. Właściciel lokalu powinien zgłosić się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej ze stosownym wnioskiem. Jest to konieczne działanie, ponieważ zabudowa wpływa bezpośrednio na wygląd zewnętrzny obiektu oraz jego elewację. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, kiedy mieszkanie z balkonem należy do obiektu podlegającego lokalnemu konserwatorowi zabytków. Specjaliści z takich firm jak Oknomix. S.C. podkreślają, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe zakazują wówczas tego typu prac.

Jak uzyskać pozwolenie w spółdzielni na zabudowę balkonu?

Planując prace związane z zabudową balkonu, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Przygotują oni dokładny projekt, co może pomóc w otrzymaniu zgody ze spółdzielni. Z gotową dokumentacją należy udać się do właściwej wspólnoty. W imieniu właściciela ta przekaże dokumenty dalej, do właściwego organu – urzędu gminy lub miasta. Od tego momentu jednostka administracyjna ma czas 30 dni na wydanie decyzji. Jeżeli po tym czasie nie uzyskało się odpowiedzi, można uznać, że urzędnicy wydali decyzję przychylną. Właściciele balkonów, którzy zdecydują się na wykonanie prac bez odpowiednich zezwoleń, mogą zostać oskarżeni o samowolę budowlaną. Wykroczenie tego typu jest karalne.

Dlaczego warto zabudować balkon?

Zabudowa balkonu to nie tylko estetyczna konstrukcja. Ma ona wiele zalet. Najważniejsze z nich to między innymi:

  • poprawa bezpieczeństwa – jest to szczególnie ważne, jeżeli w mieszkaniu znajdują się małe dzieci; w przypadku balkonów na niższych piętrach jest to także dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem;

  • ochrona przed hałasem, wiatrem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi;

  • dodatkowa przestrzeń – zabudowany balkon to doskonałe miejsce na przechowywanie dodatkowych rzeczy, bez obaw o ich uszkodzenie czy kradzież – świetnie sprawdzi się np. w przypadku rowerów.

Zabudowa balkonu chroni także mieszkanie przed ochłodzeniem zimą. Jest to swego rodzaju izolacja, która wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas