Artykuł sponsorowany Szkło w budownictwie XXI wieku

Szkło w budownictwie XXI wieku

Każdego roku produkcja szkła i konkurencyjność firm związanych z wyrobami szklanymi oraz usługami szklarskimi rośnie. Szkło dzisiaj nie stanowi tylko i wyłącznie materiału przeznaczonego na okna i drzwi. Jest ono powszechnie wykorzystywane do wykonywania elewacji budynków, a także, jako ciekawe elementy wnętrz domów oraz obiektów publicznych. Popularyzację tego surowca zawdzięcza się producentom, którzy wykorzystują dzisiaj nowoczesne techniki przemysłowe.

Obróbka mechaniczna szkła

Szkło budowlane w dużej mierze związane jest z procesem obróbki mechanicznej. To ona umożliwia bowiem przekształcenie danego wyrobu – półproduktu – do formy nadającej się do dystrybucji detalicznej bądź hurtowej dla budownictwa przemysłowego, biurowego, mieszkalnego, czy urbanistycznego. Podstawowymi procesami obróbki mechanicznej szkła są cięcie, szlifowanie, fazowanie, a także wiercenie w nim otworów. Najlepsze firmy szklarskie posiadające nowoczesne parki maszynowe przygotowane są również na tak zwane klejenie szkła techniką UV (utwardzanie elementów przy użyciu specjalnej lampy UV i kleju). Jednym z przedsiębiorstw, które oferuje właśnie tego rodzaju usługi, jest firma Glass Market – oprócz przetwórstwa szkła zajmuje się ona również jego sprzedażą.

Rodzaje szkła występującego na rynku

Szkło budowlane występuje dzisiaj w wielu różnych odmianach. To one definiują przeznaczenie danego wyrobu. Popularne są zarówno szkła laminowane wykorzystywane do wnętrz, jak i różnego rodzaju lustra – lustra weneckie, lustra kolorowe, a także klasyczne lustra srebrne. Innymi rodzajami szkła budowlanego są również: szkło bezbarwne, szkło białe, szkło barwione, szkło lakierowane, szkło matowe, szkło ornamentowe, szkło hartowane (wykazuje wysokie wskaźniki odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne), szkło przeciwsłoneczne, szkło antywłamaniowe i zbrojeniowe. Zastosowanie danego typu gotowego wyrobu zależy zawsze od przeznaczenia, a także określonego stylu architektonicznego.

Właściwości szkła

Inwestorzy zakupujący szkło budowlane w hurcie lub detalu, zawsze zwracają uwagę na jego cechy mechaniczne, termiczne i chemiczne. Jednymi z najważniejszych współczynników jest wartość modułu sprężystości Younga E, wartość modułu sprężystości przy ścinaniu G, współczynnik deformacji poprzecznej, a także mikrotwardość szkła. W przypadku szkła laminowanego wykorzystywanego na panele kuchenne, wypełnienia balustrad, pokrycia ścian, czy oszklenia kabin prysznicowych bardzo ważna jest tak zwana zdolność przeciwstawiania się niszczącemu działaniu środków chemicznych, wodzie i parze wodnej.

Opracowanie:

Glass Market

Warszawa , Strażacka 92

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas