Materiał Partnera Jak poprawnie układać kostkę granitową?

Jak poprawnie układać kostkę granitową?

Jednym z najlepszych sposobów na stworzenie estetycznej i trwałej nawierzchni jest układanie kostki granitowej. W ten sposób można wykończyć chodnik, krawężniki, alejki czy podjazdy przydomowe. Do tego kostka granitowa jest trwałym materiałem, a naturalne właściwości granitu zapewniają odporność na uszkodzenia różnego typu oraz działanie czynników pogodowych, w tym mrozów. Jednak wpływ na trwałość i funkcjonalność nawierzchni ma również układanie kostki.

Pierwszy etap układania kostki granitowej, czyli przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem prac wykonywanym przez firmy brukarskie jest korytowanie. Polega ono na wykonaniu wykopu o głębokości około 20 – 50 cm, co zależy od rozmiarów układanych kostek, a także gruntu oraz planowanego obciążenia. Warto zaznaczyć, że wykop dla nawierzchni ruchu kołowego powinien być głębszy. Następnie wymagane jest wyrównanie powierzchni, nie zapominając o spadkach. W niektórych sytuacjach może zajść konieczność usunięcia nadmiaru ziemi lub uzupełnianie jej. Potem na taką nawierzchnię układa się kruszywo naturalne lub łamane. W miejscach, gdzie ruch będzie odbywał się kołowo, dobrym pomysłem jest zastosowanie chudego betonu lub tłucznia. Podbudowa powinna mieć od 10 do 30 cm grubości i nie można zapomnieć o jej jednolitym zagęszczeniu na całym obszarze.

Kolejnym etapem jest przygotowanie podkładu. Jego grubość zależy od wielkości układanych kostek granitowych. To właśnie od poprawności ułożenia podkładu zależy równe ułożenie kostki granitowej. Żeby uzyskać równą powierzchnię, niezbędne jest ułożenie na podbudowie warstwy odsiewek kamiennych, których łączna grubość wyniesie około 3 – 4 cm. Ostatnim etapem przygotowawczym jest wyrównanie nawierzchni z zachowaniem odpowiednich poziomów planowanych spadków.

Układanie kostki granitowej – etapy pracy

Jeśli powierzchnia, na której będziemy układać kostkę jest już odpowiednio przygotowana, można przystąpić do układania kostek. Wykonanie tej czynności oferuje m.in. firma brukarska Silver z Grądów w województwie mazowieckim. Kostka granitowa najczęściej układana jest rzędami, aczkolwiek możliwe jest układanie jej innymi metodami, o ile zostało to uwzględnione w projekcie. W trakcie układania należy zachowywać odpowiednie odległości między kostkami, a także na bieżąco sprawdzać poziom nawierzchni oraz spadki.

Po ułożeniu nawierzchni pozostawione szczeliny wypełnia się piaskiem o drobnej frakcji lub granitowym kruszywem. Na samym końcu czeka nas zagęszczanie kostki granitowej. Tę czynność wykonuje się, używając płyty wibracyjnej, która obłożona jest wykładziną PCV. Zastosowanie wykładziny sprawia, że kostka nie ulegnie uszkodzeniu. Trzeba pamiętać, że przed zagęszczaniem kostka granitowa musi być sucha i czysta. Zagęszczanie można zakończyć, gdy został osiągnięty wymagany poziom nawierzchni, a do tego jest ona stabilna i trwale osadzona. Po tej czynności konieczne jest ponowne uzupełnienie piasku między szczelinami znajdującymi się pomiędzy kostkami.

Podziel się