Artykuł sponsorowany Wykopy pod fundamenty – jak przebiegają?

Wykopy pod fundamenty – jak przebiegają?

Jedną z pierwszych prac, jakie wykonuje się przed budową budynku, są wykopy pod fundamenty. Wykonuje się je zaraz po karczowaniu czy niwelacji terenu. Oczywiście można wykonać je samodzielnie, ręcznie, ale czy ktoś chciałby tracić czas i siły na takie przeprowadzenie działań? Lepiej postawić na usługi koparką, sprawdź, jak wtedy wszystko będzie przebiegać.

Rodzaje wykopów pod fundamenty

Warto znać przynajmniej podstawy tego, jak wyglądają wykopy pod fundamenty, a przynajmniej, jak w teorii powinny wyglądać. Wyróżniamy je między innymi pod względem wymiarów. Istnieją więc wykopy wąskoprzestrzenne, gdzie szerokość nie może przekroczyć 1,5 metra, a także szerokoprzestrzenne, w tej sytuacji szerokość ich dna może być większa niż 1,5 metra. Istnieje także trzeci rodzaj – wykopy jamiste. Nieduże, bo ich głębokość i szerokość nie mogą przekroczyć wspominanych już kilkukrotnie 150 centymetrów. Wykopy pod fundamenty to usługa, jaką świadczy między innymi firma Budem.

Wytyczanie fundamentów – jak to zrobić

Kolejnym ważnym krokiem podczas prac jest wytyczenie fundamentów, na szczęście wszelkie prace wykonuje uprawniona do tego osoba, czyli geodeta. Zrobi obrys budynku, a także zaznaczy rzędne istotnych punków obiektu, co ciekawe z dokładnością do jednego centymetra. Zanim jednak po usługach geodezyjnych rozpoczniesz wykopy, musisz poczekać na kontrolę i potwierdzenie wszelkich pomiarów przez kierownika budowy, gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, zostanie umieszczony wpis do dziennika budowy.

Wykopy pod fundamenty – przebieg

Wykopy pod fundamenty rozpoczynają się od przygotowania gruntu, między innymi od wyeliminowania luźnego podłoża. Później jest czas na praktyczne zadania z użyciem łopaty (przestarzała i czasochłonna metoda) lub z pomocą minikoparki, sprzęt ten wyposażony powinien być w łyżkę o szerokości około 1 metra. Pozostaje więc już tylko skupić się na wykopaniu „tuneli” o odpowiedniej głębokości, ich kształt i szerokość będzie uzależniona od zapisów geodezyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas