Artykuł sponsorowany Niwelowanie terenu: na czym polega i kiedy należy je zlecić?

Niwelowanie terenu: na czym polega i kiedy należy je zlecić?

Przed rozpoczęciem wykopów pod budynek mieszkalny lub komercyjny każdy inwestor zobowiązany jest do przeprowadzenia niwelacji, czyli dokonania pomiarów geodezyjnych swojej działki oraz jej wyrównania. Geodeci za pomocą niwelatora ustalają różnice wysokości pomiędzy poszczególnymi punktami, znajdującymi się na wyznaczonym terenie, a następnie jest on plantowany. W naszym artykule przeanalizujemy, na czym polega niwelacja i kiedy należy ją wykonać.

W języku francuskim słowo: niveler oznacza zrównać. W kontekście robót ziemnych pojęcie niwelacji dotyczy zarówno pomiarów geodezyjnych, jak i prac terenowych, mających na celu mechaniczne usunięcie nierówności gruntu z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu.

Kiedy należy wykonać niwelację terenu?

Już na etapie opracowania bryły i usytuowania budynku na działce architekt potrzebuje mapy do celów projektowych, którą przygotowuje geodeta, po dokonaniu pomiarów terenowych, w tym niwelacji. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy przygotować podłoże tak, by można było sprawnie przeprowadzić na nim kolejne etapy prac budowlanych, w szczególności wykopy pod fundamenty oraz instalacje – zauważa Artur Kazaniecki z firmy Kaz-Kop, świadczącej kompleksowe usługi w zakresie prac ziemnych i uzbrajania terenu. I dodaje: działka pod budynek mieszkalny lub komercyjny powinna być precyzyjnie wyrównana tak, by nie znajdowały się na niej żadne wzniesienia ani niecki.

Niwelowanie terenu ciężkim sprzętem

Niwelacja, czyli plantowanie działki, polega na jej ukształtowaniu w ściśle określony sposób, zgodnie z wytycznymi geodety. Prace przygotowawcze obejmują wiele różnych działań, takich jak: nawiezienie gruzu w celu pokrycia wgłębień, a także ściągnięcie warstwy humusu, usunięcie głazów, karp czy zasypanie małych zbiorników retencyjnych, oczek wodnych bądź stawów rybnych. Firma, wykonująca niwelację terenu, może też przeprowadzić drobne prace wyburzeniowe, czyli zlikwidować skorodowaną siatkę ogrodzeniową wraz z osypującą się podmurówką lub wywieźć pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych.

Do przeprowadzenia profesjonalnej niwelacji gruntu niezbędne są dwa elementy: wykwalifikowana kadra doświadczonych operatorów i specjalistyczne maszyny budowlane, takie jak: koparki, koparko-ładowarki, spycharki, walce oraz wywrotki, dzięki którym działkę wraz z sąsiadującymi z nią terenami zielonymi można odpowiednio ukształtować. Co ważne, plantowanie terenu we własnym zakresie, bez wsparcia operatorów ciężkiego sprzętu, może się okazać nie tylko niebezpieczne, lecz także nieopłacalne, ponieważ wymaga dużych nakładów czasu i pieniędzy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas