Artykuł sponsorowany Jak oświetlać zabytki, urzędy i inne ważne budynki, czyli architektoniczna zabawa światłem i cieniem

Jak oświetlać zabytki, urzędy i inne ważne budynki, czyli architektoniczna zabawa światłem i cieniem

Prawidłowe oświetlenie budynków może zmienić nawet najprostszą architekturę w dzieło sztuki. Metoda ta jest szczególnie ceniona w przypadku zabytków, obiektów sakralnych oraz ważnych urzędów państwowych. Ważne jest, aby uzyskać jak najbardziej naturalny i nieprzekombinowany efekt. W jaki sposób powinno rozmieszczać się światła, aby wydobyć to, co najpiękniejsze w każdej monumentalnej budowli?

Śledź naturalną grę świateł

Podstawowym elementem ozdabianie budynków za pomocą światła jest podążanie za naturalnie wyznaczonymi granicami cieni. Ważna jest przede wszystkim obserwacja budynku o różnych porach dnia. Niektóre elementy będą niemal zawsze spowite cieniem, a inne oświetlone promieniami słońca bez względu na jego wysokość. W takim sam sposób należy umieścić LEDy na ścianach – muszą śledzić grę światłocienia wyznaczoną przez naturę.

Ważne jest też, aby dzięki właściwemu rozmieszczeniu świateł, budynek stał się jeszcze bardziej trójwymiarowy. Części wypukłe powinny być rozjaśnione, natomiast te głębokie i mocno wklęsłe – niemal całkowicie spowite mrokiem. Pozwoli to na podkreślenie indywidualnych cech architektonicznych każdej budowli.

Odpowiednie natężenie

Żeby jak najlepiej dopasować oświetlenie nie wystarczy wybrać lokalizacji światełek. Istotne jest również ich natężenie. Obecnie, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, skala natężenia światła jest bardzo szeroka i można nią manewrować na różne sposoby. Jeśli chcesz, aby budynek był oświetlony według wszystkich ważnych wyznaczników, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które się tym zajmują np. białostockiego przedsiębiorstwa Inspiracje Światłem. W ofercie firmy nie tylko znajduje się montaż świateł, ale również profesjonalne zaprojektowanie oświetlenie i doradztwo w zakresie jego modernizacji.

Kolor czy biel?

Wybierając rodzaj światła na zewnętrzne części budynków, trzeba zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Do obiektów w stylu klasycznym, zwłaszcza zabytków i budynków sakralnych odpowiednie będzie światło białe, lub różne odcienie żółci i pomarańczy. W przypadku budowli nowoczesnych można wybrać szerszy zakres kolorów. Wszelkiego rodzaju innowacyjne urzędy, banki czy centra doskonale prezentują się w odcieniach fioletu oraz niebieskiego. Popularne jest również stosowanie wielokolorowych świateł, za pomocą których można tworzyć różnego rodzaju wizualizacje. Tego typu rozwiązanie jest często stosowane do fontann, znajdujących się w okolicy ważnych budynków kulturowych, takich jak muzea lub filharmonie. Pokazy odbywają się za pomocą manipulacji kolorem i natężeniem światła, a także dźwięków.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas