Artykuł sponsorowany Jak wybrać odpowiedni projekt domu szkieletowego?

Jak wybrać odpowiedni projekt domu szkieletowego?

Domy szkieletowe budzą coraz większe zainteresowanie inwestorów, którzy szukają alternatywnych rozwiązań w dziedzinie wznoszenia domów jednorodzinnych. Szczególnie kuszący jest w tym przypadku bardzo szybki czas budowy – do budynku można się wprowadzić już po kilku miesiącach. Zanim jednak zleci się budowę domu szkieletowego, najpierw trzeba wybrać projekt. Jak zrobić to z głową?

Dom szkieletowy – czyli jaki?

Domy szkieletowe zyskały popularność przede wszystkim w Kanadzie, Niemczech i krajach skandynawskich. W każdym z tych regionów konstrukcje wznoszono nieco inaczej, dlatego obecnie można mówić o domach w systemach:

  • kanadyjskim,
  • skandynawskim,
  • niemieckim.

Każdy z nich nieco różni się od pozostałych, jednak podstawowa zasada jest taka sama – budynek opiera się na szkieletowej konstrukcji drewnianej, która jest obudowywana ścianami zewnętrznymi i ocieplana w wybrany sposób. Wewnątrz wstawiane są ścianki działowe.

Domy szkieletowe mogą powstawać z prefabrykatów, czyli elementów, które zostały wykonane poza placem budowy lub być konstruowane na miejscu – wszystko zależy od wybranej technologii budowlanej.

Jak wybrać dobry projekt domu szkieletowego?

Podczas wyboru projektu domu szkieletowego warto kierować się podobnymi kryteriami jak w przypadku budynku w technologii tradycyjnej, czyli murowanej. Przede wszystkim trzeba określić, jaki metraż będzie stanowił minimum, by zaspokoić potrzeby przyszłych lokatorów. Nie bez znaczenia jest także rozkład pomieszczeń. Liczba pokoi, wielkość kuchni i salonu, liczba łazienek… te wszystkie kwestie należy dobrze przemyśleć, ponieważ będą wpływać na komfort korzystania z budynku.

Trzeba pamiętać, że dom to zwykle inwestycja na lata. Warto zatem wziąć pod uwagę, że potrzeby Twojej rodziny mogą zmieniać się w czasie. Ma to znaczenie między innymi w kontekście dorastających dzieci, które będą potrzebowały nieco innej aranżacji przestrzeni niż kilkulatki, na przykład osobnych pokoi.

Projekt gotowy czy na zamówienie?

Jeśli planujesz budowę domu szkieletowego, do wyboru masz co najmniej kilka opcji w kwestii wyboru projektu. Pracownie projektowe zwykle mają w swojej ofercie sporo atrakcyjnych gotowych propozycji.

Jeśli jednak dostępna oferta Cię nie zadowala, możesz zlecić ekspertom, np. z Pracowni Gorsky Design, przygotowanie indywidualnego opracowania, które uwzględni Twoje konkretne wytyczne. Kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami jest adaptacja gotowego projektu budowlanego, czyli dopasowanie go do własnych potrzeb. Wybór należy do Ciebie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas