Materiał Partnera Jak możesz skutecznie oszczędzać wodę, używając perlatora do wody?

Jak możesz skutecznie oszczędzać wodę, używając perlatora do wody?

Z dnia na dzień coraz bardziej staramy się dbać o środowisko. Jak oszczędzać wodę? Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest perlator. Mimo tego, że w najnowszych bateriach łazienkowych, kuchennych, a nawet wannowych i prysznicach perlatory do wody są już standardem, warto wzbogacić o nie starsze elementy armatury i oszczędzać wodę w ten łatwy sposób od razu, nie czekając na wymianę baterii na nowe. Zapraszam do lektury.

Oszczędzamy wodę

Mamy na Ziemi ograniczoną ilość wody pitnej. Rosnące jak grzyby po deszczu przedsiębiorstwa produkcyjne, elektrownie i przemysł drastycznie stopniowo zwiększają zużycie wody z dnia na dzień. Warto z poziomu jednostki zadbać o to, aby nie marnować tego cennego zasobu. Można to zrobić na kilka sposobów. Standardowy, który wpaja nam się od dziecka to zakręcanie kranu, kiedy myjemy zęby, naczynia, mydlimy się pod prysznicem lub w wannie. Mamy też zmywarki, które o niebo zmniejszają zużycie wody, której używaliśmy do zmywania naczyń. Jednym z dodatkowych sposobów, aby jeszcze bardziej zaoszczędzić nie tylko samą wodę, ale co za tym idzie, także finanse, jest montaż drobnego urządzenia, które po prostu przykręcamy do baterii. Tym urządzeniem jest perlator do wody. Dzięki specjalnemu sitku powoduje spienienie wody i dzięki temu jej zużycie realnie spada.

Jak działa perlator do wody?

Ten niewielki element, który mocujemy do wylewki baterii, ma niesamowite działanie. Napowietrza on wodę tak, że najprostsze nawet modele ograniczają wypływ wody o około 15 procent. Najlepszej klasy perlatory ograniczają jej wypływ nawet o 60 procent! Warto dobrze zapoznać się z ofertą, jaka jest na rynku i tak dobrać sprzęt, aby nie wywołać niepożądanych efektów. Przede wszystkim w łazience, w baterii wannowej montaż zbyt skutecznego perlatora może zbytnio spowolnić napływ wody do wanny, a w efekcie szybkie jej stygnięcie i konieczność dolewania nieprzewidzianych litrów wody w celu ich ogrzania. Warto więc mieć głowę na karku i wybierać rozsądnie. Strumień wody pozornie nie ulega zmianie – wręcz przeciwnie- możemy mieć wrażenie, że zwiększyło nam się ciśnienie wody. Jest to złudzenie spowodowane obecnością pęcherzyków powietrza w wodzie. Perlatory do wody i wybór słuchawek prysznicowych ma w swojej ofercie firma Vero Sp.j. Dodatkowo warto zauważyć, że perlista, napowietrzona woda jest zdecydowanie mniej inwazyjna niż strumień wody pod wysokim ciśnieniem prosto z kranu. Dzięki temu nie niszczy nam się tak skóra dłoni, woda jest wyraźnie lżejsza i przyjemniejsza.

Jakie są realne oszczędności, jeśli stosujesz perlator?

Przede wszystkim zmniejszamy rachunki za wodę, co wydaje się oczywiste. Różnice mogą nawet wynieść 30 - 60 procent. Ponadto – ze względu na zmniejszenie ilości zużywanej wody ogólnie- zmniejszamy ilość wody ciepłej, którą zużywamy, a więc i mamy mniejsze straty energii na podgrzanie wody (lub rachunek za ciepłą wodę miejską). Do tego dochodzi mniejsza ilość ścieków, które też są w rachunkach liczone oddzielnie. W ten sposób nie tylko realnie zmniejszamy zużycie wody, ale też wpływamy na swój budżet. Najczęściej stosowany perlator do wody z redukowanym przepływem daje nam zużycie nawet 5 litrów na minutę ze standardowych 13. W łazience z kolei może być jeszcze lepiej – 3 litry na minutę w zupełności wystarczą do wszelkich czynności.


Podziel się