Materiał Partnera Jak dzięki fotowoltaice jeździć za darmo samochodem elektrycznym?

Jak dzięki fotowoltaice jeździć za darmo samochodem elektrycznym?

Samochody elektryczne to nowoczesne rozwiązanie, które już jakiś czas temu zrewolucjonizowało rynek motoryzacyjny, ale też kwestie związane z ekologią. Jak wiadomo, spaliny emitowane przez pojazdy, stanowią jedno z największych i najczęstszych zanieczyszczeń powietrza. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na samochody zasilane energią elektryczną. A jak ma się do tego system fotowoltaiki? Tę kwestię wyjaśniamy w artykule.

Ładowanie samochodów elektrycznych

Samochody, jak zresztą wszystkie urządzenia elektryczne wymagają prądu, aby móc funkcjonować. Pozostaje jednak pytanie, gdzie ładować takie pojazdy. Jedną z opcji są stacje publiczne, które najczęściej znajdziemy w miejscach takich jak parkingi, centra handlowe czy w okolicach nowoczesnych biurowców. Ten wariant może być darmowy lub płatny. Zdecydowanie najlepszą, lecz niestety też najdroższą metodą są stacje szybkiego ładowania, umożliwiające uzupełnienie energii w samochodzie w zaledwie 30 minut. Ostatnią możliwością jest ładowanie w domu, ale to oczywiście jest jednoznaczne z wyższymi rachunkami za prąd.   

Samochód elektryczny a fotowoltaika

Jednak jak się okazuje, ładowanie samochodu elektrycznego wcale nie musi być dla nas dodatkowym wydatkiem. Jak to możliwe? Wystarczy skorzystać z paneli fotowoltaicznych! Otóż instalacja fotowoltaiczna pozyskuje darmową energię słoneczną, którą później, przetwarza w prąd stały, a za pomocą falownika w prąd zmienny. Energia pozwala zasilić wszystkie urządzenia i systemy elektryczne w domostwie, natomiast jej nadmiar trafia do sieci publicznej. Co prawda później nadwyżkę możemy odzyskać, ale w mniejszym stopniu. I właśnie dlatego doskonałym pomysłem jest dostosowanie fotowoltaiki do ładowania samochodów elektrycznych. W ten sposób nadmiar prądu, który i tak zostanie wytworzony przez instalację, umożliwi nam naładowanie auta, w niektórych przypadkach całkowicie za darmo.

Czy to się opłaca?

Takie rozwiązanie pozwoli nam odciążyć domowy budżet, ale co najważniejsze zasilając samochód z naszego własnego źródła energii odnawialnej, dbamy o środowisko, a w szczególności powietrze. Warto pamiętać, że jeśli planujemy zamontować panele solarne, powinniśmy wziąć pod uwagę ich moc względem zapotrzebowania samochodu. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć doradztwa posiadających duże doświadczenie fachowców z pomorskiej firmy Sollab Fotowoltaika Sp. z o.o., którzy nie tylko znajdą dla nas najkorzystniejsze rozwiązanie, ale też profesjonalnie wykonają całą niezbędną instalację. Na opłacalność wykorzystania paneli fotowoltaicznych ma także wpływ fakt, że jest to działalność, na którą można uzyskać dofinansowanie.

Opracowanie:

Sollab Fotowoltaika Sp. z o.o.

Gdańsk , Aliny Pienkowskiej 31

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas