Artykuł sponsorowany Najlepsza lokalizacja modułów PV na domowej działce

Najlepsza lokalizacja modułów PV na domowej działce

Moduły PV, czyli podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej, służą do pozyskiwania energii z promieni słonecznych, która następnie zostaje przetworzona w energię elektryczną zasilająca instalację w budynku. Popularność fotowoltaiki w domowym zastosowaniu cały czas się zwiększa, ponieważ takie systemy dają szansę na realne oszczędności. Moduły można montować na dachu lub bezpośrednio na ziemi. Jak wybrać najlepszą lokalizację?

Kiedy warto montować panele na gruncie?

Użytkownicy domów jednorodzinnych zwykle decydują się na zamontowanie paneli PV na dachu. Wynika to przede wszystkim z oszczędności miejsca – na przydomowych działkach przeważnie nie ma tyle wolnej przestrzeni, by wystarczyła na umieszczanie tam modułów. Ponadto dach jest powierzchnią, która zwykle jest nasłoneczniona przez większą część dnia, a więc stanowi najlepszą pod względem funkcjonalnym lokalizację dla elementów instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli jednak dysponujesz niewykorzystaną częścią terenu lub instalacja paneli na dachu nie jest możliwa, ponieważ jest on osłonięty od słońca przez budynki lub drzewa, warto rozważyć montaż modułów PV bezpośrednio na gruncie. Takie rozwiązanie ma liczne zalety, jednak kluczową rolę odgrywa wybór odpowiedniej lokalizacji dla modułów: takiej, która zapewni maksymalną wydajność systemu – podkreśla ekspert z firmy Elektroklim.

Jak wybrać lokalizację modułów PV?

Aby instalacja fotowoltaiczna działała z maksymalną wydajnością, panele muszą otrzymywać odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Dlatego podczas wyboru lokalizacji modułów, przede wszystkim należy określić, czy proponowane miejsce nie jest zacienione. Należy wziąć pod uwagę, że słońce pada pod różnymi kątami w danym momencie roku, więc cienie rzucane przez elementy znajdujące się w pobliżu, np. drzewa, słupy czy budynki, mogą mieć różne położenie.

Ponadto instalacja modułów PV na działce wymaga skorzystania z bardziej skomplikowanej konstrukcji nośnej niż przy montażu paneli na dachu. Dlatego teren pod taką inwestycję musi spełniać określone wymogi. Grunt musi umożliwiać wykonanie betonowych fundamentów, które w niektórych przypadkach mogą być konieczne. Montaż modułów bezpośrednio na ziemi wymaga zastosowania mechanizmu, który będzie nachylał panele pod odpowiednim kątem, by zapewnić najlepsze najsłoneczniejsze.

Jest to nieco bardziej wymagające niż w przypadku modułów instalowanych na dachu, jednak gdy nie ma takiej możliwości, warto zdecydować się na konstrukcję naziemną. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami panele montowane bezpośrednio na gruncie zostały również objęte niższą stawką VAT, która wynosi aktualnie 8%, a nie 23% jak poprzednio.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas