Jak działa fotowoltaika i czy to się opłaca?

Jak działa fotowoltaika i czy to się opłaca?

Fotowolatika należy do odnawialnych źródeł energii, stąd jej rosnąca z roku na rok popularność. Montaż paneli przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także portfela. Fotowolatika polega na wykorzystywaniu promieniowania słonecznego i zmienianiu go na energię elektryczną. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania i przekonaj się, czy warto w nie zainwestować.

Sklepy internetowe Sklepy internetowe

Jak działa fotowoltaika?

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów – nie tylko ogniw i paneli fotowoltaicznych, ale także licznika dwukierunkowego i falownika. Licznik wykorzystywany jest do pomiaru przepływu prądu, a falownik przekształca prąd stały w zmienny.

To właśnie w ogniwach, które składają się na panele, dochodzi do przemian, w wyniku których produkowana jest energia. Proces powstaje dzięki działaniu światła słonecznego. Trzeba zwrócić uwagę, że niezwykle istotne jest właściwe umiejscowienie paneli z ogniwami.

Jakie są zalety i wady?

Zdecydowanie plusy górują nad minusami. Oto kilka zalet, jakie wiążą się z montażem instalacji fotowoltaicznej:

  • masz darmowy dostęp do energii, jaką daje słońce, więc raz inwestujesz, a następnie oszczędzasz i nie musisz martwić się o podwyżki prądu,
  • możesz korzystać z nadwyżek energii w miesiącach, gdy wydajność paneli jest mniejsza, poza tym dzięki specjalnej konstrukcji masz gwarancję ciągłej pracy,
  • nie szkodzisz środowisku, nie przyczyniasz się do zanieczyszczania powietrza, produkcji opadów czy wykorzystywania wody,
  • inwestujesz w jakość i nie musisz czekać – montaż paneli trwa ok. 2 dni, a działają zwykle 30-40 lat, dodatkowo sama gwarancja obejmuje 25 lat,
  • masz wiele możliwości – panele można zainstalować nie tylko na dachu, ale także gruncie,
  • możesz skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki lub ulgi podatkowej, co przyniesie ci zwrot z inwestycji,
  • nie musisz na co dzień dbać o instalację, zamontowana przez profesjonalną firmę nie wymaga obsługi ze strony użytkowników, dodatkowo pracuje bardzo cicho.

Jakie są wady? Przede wszystkim cena, jednak istnieje możliwość dofinansowania lub skorzystania z ulgi. Na co dzień nie wymaga doglądania, ale należy pamiętać, by czyścić ją co najmniej raz w roku. Jeśli twój dom znajduje się w miejscu zacienionym, nie jest to rozwiązanie dla ciebie.

Ile kosztuje instalacja?

Trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem, jednak jest to inwestycja na lata. Cena fotowoltaiki waha się w granicach kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na koszt składa się kilka czynników, przede wszystkim moc instalacji, która zależy od miejsca montażu. W czasie użytkowania wydatki nie są duże – trzeba pamiętać o czyszczeniu instalacji raz w roku, a na wypadek awarii warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli chcesz określić moc instalacji, niezbędne jest zapoznanie się z rachunkami. Sprawdź, ile prądu zużywasz rocznie lub przynajmniej porównaj rachunki z kilku ostatnich miesięcy. Ponadto weź pod uwagę najbliższe plany, czy np. nie masz zamiaru dokupienia domowych sprzętów, które wpłyną na większe zużycie prądu. Na stronach firm zajmujących się montażem paneli, możesz skorzystać ze specjalnych kalkulatorów fotowoltaiki.

Gdy dopiero planujesz budowę domu, nie masz możliwości wyliczenia mocy na podstawie wcześniejszych wydatków. W tym przypadku zużycie musisz oszacować – weź pod uwagę liczbę przewidywanych sprzętów, a także to, ilu jest domowników.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto dobrze zaplanować i wybrać odpowiedni dach. Panele fotowoltaiczne najlepiej montować na dachach południowych, które nie są zasłonięte przez inne budynki, drzewa czy inne elementy takie jak, np. komin. Istotny jest kąt nachylenia – najlepiej jest zaprojektować dach o nachyleniu 30-45 stopni. Jeśli chodzi o pokrycie, nie ma tu większego znaczenia, jednak specjaliści wymienią przede wszystkim blachodachówkę, blachę trapezową i gont bitumiczny. Do zamontowania paneli zwykle potrzeba 20-30 m2 powierzchni.

Czy to się opłaca?

Tak, jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, które mają wpływ na czas zwrotu z podjętej inwestycji. Warto zwrócić uwagę na stałe podwyżki cen prądu, które również będą prawdopodobnie utrzymywały się w kolejnych latach. Im wyższy koszt energii elektrycznej, tym szybciej zwrócą się zainwestowane przez nas pieniądze. Ponadto nie bez znaczenia są jakość komponentów czy wybrany system montażowy. Uwzględnić warto także ulgi podatkowe czy dofinansowanie z programu „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, które przyczyniają się do szybszego zwrotu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas