Materiał Partnera Jak działają systemy wentylacyjne w halach przemysłowych?

Jak działają systemy wentylacyjne w halach przemysłowych?

W wyniku procesów produkcyjnych prowadzonych w halach przemysłowych do powietrza wydzielane są różnego rodzaju zanieczyszczenia, ciepło i para wodna. Stanowią one zagrożenie zarówno dla pracowników, jak i maszyn i urządzeń, gdyż mogą wpływać na ich szybsze zużycie oraz częstsze awarie. Z problemem zanieczyszczonego powietrza w hali przemysłowej można sobie jednak poradzić dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu wentylacji.

Rodzaje systemów wentylacji przemysłowej 

Można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje wentylacji. Działanie wentylacji naturalnej, zwanej także grawitacyjną, opiera się na przemieszczaniu się powietrza dzięki naturalnym procesom. W przypadku wentylacji mechanicznej ruch powietrza wymuszony jest przez urządzenia mechaniczne, takie jak wentylatory. Istnieje również wentylacja hybrydowa, która łączy oba wymienione systemy – w sprzyjających warunkach działa jak wentylacja naturalna, a jeżeli jest to konieczne, ruch powietrza w instalacji wspomagany jest urządzeniami mechanicznymi.

W halach przemysłowych stosowane są zazwyczaj kanałowe instalacje wentylacji mechanicznej oraz autonomiczne urządzenia wentylacyjne, takie jak agregaty grzewczo-wentylacyjne, które pełnią zarówno funkcje grzewcze, jak i wentylacyjne. Oprócz wentylacji ogólnej stosuje się często wentylację strefową, która pozwala oczyścić powietrze w miejscach, w których dochodzi do największej emisji zanieczyszczeń – takich jak spawalnie, lakiernie czy obszary składowania substancji toksycznych. Można wyróżnić 5 rodzajów kanałowych instalacji wentylacji mechanicznej:

  • wentylację ogólną nawiewno-wywiewną,
  • wentylację strefową nawiewno-wywiewną,
  • wentylację miejscową wywiewną,
  • instalacje centralne do obsługi od kilku do kilkunastu stanowisk, maszyn lub urządzeń,
  • urządzenia stanowiskowe do obsługi jednego lub kilku stanowisk.

Działanie wentylacji przemysłowej przez cały rok 

W zależności od pory roku wentylacja przemysłowa działa w różny sposób. Latem, gdy temperatury i wilgotność powietrza są wysokie, jej zadaniem jest schłodzenie powietrza i rozprowadzenie go poziomo po hali przy zwiększonej prędkości. Jesienią i wiosną temperatury są zazwyczaj niższe, ale ściany i dachy hal mogą się mocno nagrzewać. Wentylacja przemysłowa, której komponenty dostępne są między innymi w hurtowni wentylacyjnej Projekt Wentylacja, obniża wówczas temperaturę dzięki trybowi swobodnego chłodzenia. Zimą zaś ciepłe powietrze w hali unosi się ku górze, a system wentylacji filtruje je, miesza ze świeżym powietrzem z zewnątrz, w razie potrzeby dodatkowo ogrzewa, a następnie kieruje w dół za pomocą specjalnego dyfuzora. Wentylacja przemysłowa pozwala więc zminimalizować straty powietrza przez dach, a w efekcie obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas