Artykuł sponsorowany Jak duże elementy można malować natryskowo?

Jak duże elementy można malować natryskowo?

Technika malowania natryskowego zaliczana jest do jednych z najpopularniejszych usług lakierniczych. Za jej pomocą mogą być wykańczane różnorodne elementy oraz powierzchnie. Na czym jednak dokładnie polega malowanie natryskowe, jakie są jego zalety oraz jakie dokładnie elementy mogą być w ten sposób malowane? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Na czym polega malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe, jak sama nazwa wskazuje, polega na pokrywaniu farbą danych elementów poprzez jej natryskiwanie z wykorzystaniem specjalnych pistoletów. Same pistolety natryskowe to natomiast urządzenia, które działają za pomocą kompresorów o właściwej mocy oraz aparatów natryskowych i przewodów łączących te dwa elementy. 

Proces malowania natryskowego elementów składa się natomiast z czterech etapów. 

  1. Oczyszczenie malowanej konstrukcji.
  2. Odtłuszczanie powierzchni, która ma być malowana.
  3. Zapodkładowanie malowanego elementu.
  4. Natryskiwanie farby właściwej. 

Aby zagwarantować, jak najlepszy efekt malowania natryskowego, najczęściej odbywa się ono w specjalistycznych, sterylnych komorach bezpyłowych, które zapobiegają osiadaniu zanieczyszczeń, kurzu czy pyłków na malowanych powierzchniach. 

Zalety malowania natryskowego

Popularność lakierowania natryskowego wynika przede wszystkim z zalet, jakimi cechuje się ta metoda wykańczania powierzchni. Wśród nich wyróżnić można:

  • niskie koszty związane ze zmniejszonym zużyciem farby,
  • szybkość malowania, nawet dużych elementów,
  • uzyskanie równomiernego, jednolitego krycia koloru w każdym miejscu, 
  • trwałość. 

Ponadto malowanie natryskowe zaliczane jest także do jednej z najbardziej uniwersalnych metod wykańczania elementów. Z jej wykorzystaniem malowane mogą być bowiem powierzchnie wykonane zarówno ze stali, jak i tworzyw sztucznych, płyt MDF, drewna czy też aluminium. 

Jakie elementy mogą być malowane natryskowo?

Malowanie natryskowe zapewnia także możliwość wykorzystania go nawet w przypadku konieczności wykańczania nawet nietypowych elementów. O szczegółach tej kwestii opowiedział nam ekspert z firmy oferującej usługi lakiernicze Qendok Maciej Chudy

Malowanie natryskowe może być wykorzystane do wykańczania nawet bardzo dużych powierzchni takich jak na przykład burty statków, bramy przemysłowe, ogrodzenia czy bramy automatyczne. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń pod względem wielkości, jeśli chodzi o to, jakie elementy mogą być malowane natryskowo. Warto także wspomnieć, że metoda ta doskonale sprawdza się również podczas malowania elementów o nietypowych kształtach z wieloma zakamarkami, których pokrycie w tradycyjny sposób farbą mogłoby być trudne, a z pewnością nie tak dokładne, jak w przypadku malowania natryskowego. 

Podsumowując, malowanie natryskowe to metoda pozwalająca wykańczać powierzchnie elementów o dowolnej wielkości, kształcie oraz wykonywanych z różnorodnych materiałów. Aby uzyskać za jej pomocą pożądany efekt niezbędne, jest jednak odpowiednie doświadczenie i staranność. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas