Materiał Partnera Jak często serwisować system centralnego ogrzewania?

Jak często serwisować system centralnego ogrzewania?

Sprawdzenie stanu technicznego kotła i grzejników to rutynowa procedura, która może być wykonana o każdej porze roku. Najlepszym okresem na badanie stanu technicznego instalacji są jednak miesiące letnie. Niestety, większość właścicieli domów jednorodzinnych opóźnia rutynową konserwację, ponieważ latem znacznie rzadziej używają kotła i zapominają o utrzymaniu go w dobrym stanie. Sprawdź, dlaczego konserwacja jest tak ważna i nie można o niej zapominać.

Coroczny serwis instalacji CO

Zaleca się, aby system centralnego ogrzewania był serwisowany raz na dwanaście miesięcy. Jednym z najważniejszych powodów regularnego serwisowania jest zapobieganie ulatnianiu się tlenku węgla. W przypadku awarii kotła istnieje ryzyko ulatnianiu trującego, wyjątkowo niebezpiecznego, gazu, który nie wydziela zapachu i jest bezbarwny, a przez to jego wykrycie jest znacznie utrudnione. Regularne serwisowanie daje pewność, że ​​kocioł i grzejniki pozostają w doskonałym stanie i nie ma żadnych ukrytych uszkodzeń zagrażających życiu.

Pozorne oszczędności

Przekonanie, że rezygnacja z konserwacji kotła to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, jest całkowicie błędne. Regularne kontrole stanu kotła nie tylko zapobiegają całkowitym awariom (i potrzebie kosztownych wymian części eksploatacyjnych), ale także gwarantują, że system działa z najwyższą wydajnością. To najlepszy sposób na długoterminowe oszczędności – użytkownik nie traci pieniędzy na nieszczelne, słabo działające elementy centralnego ogrzewania.

Rutyna konserwacyjna

Kiedy właściciele domów kupują nowy kocioł, powinni  wyrobić w sobie rutynę serwisowania co dwanaście miesięcy. Takie podejście pomaga nabrać nawyku przeprowadzania przeglądów konserwacyjnych i utrzymywania centralnego ogrzewania w szczytowym stanie przez cały okres jego użytkowania. Aby kocioł centralnego ogrzewania spełniał wymogi danego obiektu, warto skorzystać z usług firmy, która zaprojektuje domową instalację grzewczą, takiej jak Bellatrix Sp. z o.o.

Wybór niezawodnej firmy

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się rozpocząć roczny harmonogram konserwacji, czy chcesz umówić się na jednorazowy przegląd kotła, ważne jest, aby wybrać wiarygodnego dostawcę. Serwis centralnego ogrzewania to usługa wymagająca doświadczenia i wiedzy, dlatego warto wybrać firmę o lokalnej renomie. Przed podpisaniem jakichkolwiek umów upewnij się, że wszystkie prace instalacyjne i naprawcze objęte są gwarancją jakości. W rzadkich przypadkach po instalacji pojawiają się problemy z nowymi kotłami, ale dobry dostawca naprawi je bez dodatkowych kosztów.

Podziel się