Artykuł sponsorowany Jak działają pompy ciepła i czy warto je instalować?

Jak działają pompy ciepła i czy warto je instalować?

Dla wielu osób, które poraz pierwszy muszą zmierzyć się z doborem pompy ciepła, zasada ich działania może wydawać się wielką tajemnicą. Tymczasem sprawa nie jest tak bardzo skomplikowana. Zadaniem pompy ciepła jest przeniesienie ciepła z jednego miejsca do drugiego, z tym że w wyższej temperaturze. Mówi się, że pompa ciepła służy właśnie do przenoszenia ciepła z otoczenia do ogrzewanego domu. Jak to jest naprawdę? Czy warto inwestować w pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła

Pompy ciepła często porównuje się do lodówki, a właściwie chłodziarki. Lodówka "zabiera" ciepło z produktów, które są w niej umieszczone, a następnie "oddaje" ciepło na wymienniku, który umieszczony jest z tyłu urządzenia. Zadaniem lodówki jest zatem chłodzenie, a przy okazji procesu chłodzenia tworzy się ciepło. Nowoczesne pompy ciepła działają podobnie, ale podłączane są odwrotnie. Celem pomp jest ogrzewanie, a chłodzenie powstaje przy okazji. Gdyby wstawić lodówkę w miejsce okna, tak by była zwrócona tyłem do środka pomieszczenia, otrzymalibyśmy niejako pompę ciepła - z tym, że mało wydajną. Nowoczesne pompy ciepła mają wielkość niedużej lodówki właśnie lub kotła. Do pomp doprowadzane są rury. Obwód wymiennika umieszczony zostaje w gruncie, a obwód grzewczy przyłączony zostaje do urządzeń podgrzewającej wodę. Obwód, z którego pompa czerpie ciepło, nazywa się dolnym źródłem pompy - a obwód, do którego ciepło jest oddawane, to tzw. górne źródło ciepła. Dolne źródło ciepła może składać się nawet z kilkuset metrów rur. Obwód ten umieszczany jest w gruncie, może to być wymiennik pionowy, poziomy lub spiralny. W rurkach tego obwodu znajduje się zwykle roztwór glikolu i wody, który nie zamarza w ujemnych temperaturach.

Zalety pomp ciepła

Pompa ciepła, która jest odpowiednio dobrana do powierzchni i kubatury budynku, jest całkowicie bezobsługowa. Nie ma potrzeby uzupełniania - jak w przypadku pieców - czyszczenia i rozpalania. Jedyne co musimy robić, to regularnie opłacać rachunki za prąd. Pompa ciepła to urządzenie ekologiczne, ponieważ nie powstają żadne spaliny i odpady, używając pompy, nie zanieczyszczamy środowiska. Pompę ciepła można łatwo zamontować w każdym obiekcie - dowiadujemy się od dystrybutora techniki grzewczej Bartexpol z Brzegu. 

Można ją zamontować także w blokach mieszkalnych, jest to dużo łatwiejsze niż zamontowanie kotła centralnego ogrzewania - a należy pamiętać, że nie do każdego bloku mieszkalnego podłączone jest w Polsce centralne ogrzewanie. Stare bloki mieszkalne wyposażone są przeważnie w piece opalane węglem kamiennym lub drewnem. Pompa ciepła wymaga montażu jedynie dwóch jednostek i można ją umieścić na przykład w pralni. Ostatnią najważniejszą zaletą pomp ciepła jest... bezpieczeństwo. Pompy ciepła to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania obiektów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas