Artykuł sponsorowany Jak często powinny być wykonywane przeglądy rozdzielni elektrycznych?

Jak często powinny być wykonywane przeglądy rozdzielni elektrycznych?

Polskie prawo budowlane określa, że właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą dokonywać obowiązkowych kontroli rozdzielni elektrycznych, co najmniej, co 5 lat. Jest to bardzo istotne, gdyż zmniejsza zagrożenie pożarowe oraz ewentualnego wystąpienia porażenia prądem, a także zapewnia ciągłość dostaw energii elektrycznej. Kontrola ta powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowanego fachowca, który posiada odpowiednie uprawnienia. Jak wygląda przegląd rozdzielni elektrycznych?

Co wchodzi w zakres przeglądu rozdzielni elektrycznych?

Kontrola rozdzielni elektrycznych powinna być przeprowadzana średnio, co 5 lat i ma na celu sprawdzenie przydatności instalacji do użytku oraz estetyki obiektu i jego otoczenia. Przedmiot kontroli określa artykuł 62 ustawy Prawo budowlane z dnia 07.07.1994 r. W tym samym akcie prawnym zawarte jest prawo mówiące o konieczności przeprowadzania kontroli instalacji elektrycznych. W trakcie przeglądu należy, więc zweryfikować sprawność połączeń, zabezpieczeń i środków ochrony przed porażeniami oraz odporność izolacji przewodów i uziemień instalacji. Kontrola instalacji elektrycznych obejmuje także oględziny widocznych części przewodów elektrycznych, pomiary kontrolne, próby eksploatacyjne sprawdzające instalacje elektryczne oraz test ciągłości przewodów ochrony przeciwpożarowej.

Kto dokonuje kontroli rozdzielni elektrycznych i jak wygląda przegląd?

Kontrola stanu technicznego rozdzielni elektrycznych powinna być wykonywana jedynie przez osobę, która posiada kwalifikacje wymagane przy przeprowadzaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych. Do wykonania kontroli instalacji najlepiej zatrudnić specjalistów z firmy elektroenergetycznej, takiej jak El-Tech, aby mieć pewność, że rozdzielnia elektryczna jest w dobrym stanie i działa w pełni sprawnie.

Wyniki i daty wykonywania badań kontrolnych powinno się odnotowywać w książce danego obiektu budowlanego i przechowywać przez cały okres użytkowania instalacji elektrycznej. Kontrola rozdzielni elektrycznych obejmuje w większości ogólne oględziny transformatora, sprawdzenie głowic kablowych i iskierników oraz badanie prawidłowości poziomu oleju w urządzeniu. Podczas przeglądu dokonuje się także pomiarów istotnych parametrów, takich jak rezystancja i współczynnika absorpcji, rezystancja uziemień punktu neutralnego i ochronnego czy rezystancja izolacji kabli zasilających i odpływowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas