Artykuł sponsorowany Jak powinien wyglądać schemat inteligentnej instalacji

Jak powinien wyglądać schemat inteligentnej instalacji

Inteligentne domy, w których wszystkie urządzenia i instalacje są ze sobą połączone, stają się coraz bardziej popularne. Aby jednak wszystko działało prawidłowo, potrzebna jest również inteligenta instalacja, dzięki której system czujników i detektorów da się zintegrować z układem zarządzającym. Warto zadać sobie pytanie, jak powinien wyglądać schemat takiej instalacji.

Jak prawidłowo rozprowadzić inteligentną instalację?

Cała automatyka domowa wymaga sprawnego i funkcjonalnego rozprowadzenia oraz podłączenia do obwodów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie. Nie ma tu jednak jednego „złotego” rozwiązania, gdyż wszystko zależy od tego, jakie urządzenia i instalacje klient będzie chciał podłączyć do systemu smart home. Zadanie nie jest łatwe, gdyż schemat takiej instalacji różni się w zależności od wybranego systemu, dlatego też najlepiej powierzyć je firmom doświadczonym w tworzeniu projektów inteligentnych domów.

Jeśli mamy taką możliwość, stworzenie inteligentnej instalacji warto zaplanować już na etapie projektu domu i zdecydować się na instalację elektryczną w architekturze „gwiazdy” z obwodami zakończonymi w szafie sterowniczej. Niemniej jednak posiadanie innej instalacji nie uniemożliwia nam stworzenia smart home. Wiele firm, przykładowo Smartlux, specjaliści od projektowania inteligentnych domów, oferuje montaż systemów w domach zamieszkałych bez konieczności przebudowy ich instalacji elektrycznej.

Projektowanie inteligentnej instalacji

Przy projektowaniu inteligentnej instalacji należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, moduły elektroniczne wchodzące w skład systemu należy montować w miejscach, gdzie temperatura nie spada poniżej 10 stopni i nie wzrasta powyżej 35 stopni Celsjusza. Po drugie, elementy pracujące z wykorzystaniem podczerwieni powinny być tak rozmieszczone, aby w polu ich działania nie znajdowały się przeszkody, a odległości między modułami były stosunkowo niewielkie. Po trzecie, magistrale danych powinny pracować szeregowo. Oznacza to, że łączące je przewody nie powinny być dłuższe niż pięć metrów.

Tworząc inteligentną instalację, warto także sfotografować przebieg kabli. Znacząco ułatwi to wykonanie ewentualnych napraw i pozwoli uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń przy okazji remontów. Gdy instalacja zostanie ukończona, monter musi ją jeszcze odpowiednio zaprogramować, a później przeszkolić domowników w jej obsłudze. Dzięki temu późniejsza obsługa całego systemu będzie prosta i bezpieczna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas